Těšínské slezsko

Megoňky, nevyřešená záhada - Jedinečné příběhy Těšínského Slezska

Podivuhodné příběhy a záhady nejsou vždy spojované jen s pradávnou historií. Tento příběh se začal docela nedávno, a to v roce 1988 u těžby kamene v tehdejším Československém kamenolomu Megoňky, kdy kameníci odkryli velká a pravidelné kamenné koule. A to pod povrchem skal a hlíny.

Megoňky, nevyřešená záhada - Jedinečné příběhy Těšínského Slezska

Zpočátku se podivným útvarům nevěnovala velká pozornost, a tak mnohé z nich skončily roztrhané dynamity, či na zahradách kameníku a místních lidí jako výzdoba. Však následně v průběhu devadesátých let se jejich tvaru věnovala větší pozornost, těžba baly ukončena a roku 2003 se s lomu stala přírodní památka. A co že vlastně tato středoevropská rarita je?

Pravidelné pískovcové koule neznámého původu se vyskytují jen na několika místech světa, a jejich jedinečnost je právě v oné pravidelnosti, která se v přírodě vyskytuje velmi zřídka. Nejpravděpodobnější vznik je „pnutím a otáčením v hornině“ které mělo uvnitř hornin probíhat. Dle jiných odborníků jsou útvary způsobené „kulovitou odlučnosti horniny“, ale s jistotou nikdo nemluví a v důsledku o jejich vzniku vznikají další teorie.Však u většiny z nich, není důkaz, který teorii vyvrací a zároveň se žádnou teorii o vzniku kouli nepodařilo dosud průkazně dokázat.

Někteří fantastové tvrdí, že útvary vznikly činnosti člověka, před desítkami tisíc let. Jiní konspirační teoretikové zase, že jsou pozůstatky činnosti mimozemšťanů. Teorii je ještě více a stejně tak na jejich význam i účel, pro který byly vytvořeny.  A to zejména význam navrácení plodnosti či jako léčivé objekty. Však z počátku se také roznášela teorie o ukrytém zlatu v jádru koulí, ale ta se rozpadly, když nakolik místních a konspiračních nadšenců, či těch kdo jejím teoriím uvěřili, koule rozbili a nic v nich nenalezli.

Dnes zde, na Československé hranici v Mostech u Jablunkova můžete najít kouli o průměru 3 metry a několik menších, které jsou zaklíněné do skal ve svahu kamenolomu. Bohužel ty úplně největší o průměru až 5 metrů padly při odstřelech ještě za let, kdy se kamen v kamenolomu těžil. Přesné umístění kamenolomu naleznete ZDE.

Svůj výlet můžete spojit s návštěvou Dřevěnky na Fojtství, kde se o místu i problematice kamenných koulí můžete dozvědět více přes pracovnice informačního centra. Cestou můžete vidět taktéž zbytky středověkého opevnění Šance. Pevnost ne jednou ubránila Těšínské Slezsko před nepřáteli. Tip na výlet naleznete ZDE!

 

  • Publikováno: 11.11.2015
  • vytisknout vytisknout