Těšínské slezsko

Pěchotní srub MO-S5 "Na trati"

Nedaleko Bohumína nalezneme historický skvost turistické oblasti Těšínské Slezsko - Pěchotní srub MO-S5, kterému se díky jeho poloze přezdívá "Na trati". Život mu znova vdechli nadšenci Klubu vojenské historie Bohumín. 

Pěchotní srub MO-S5

Těšínské Slezsko má pohnutou historii a také v Druhé světové válce sehrálo významnou úlohu v podobě regionu na jehož území se vybudovala část opevnění, která měla za úkol odrazit postupující německá vojska. Za tímto účelem na Bohumínsku vznikaly pevnosti z nichž v roce 1936 také ta s označením MO-S5 zvaná rovněž "Na trati".

Právě tento pěchotní srub se stal cílem místních nadšenců, kteří se pustili do jeho kompletní rekonstrukce, která se již nachází v tak pokročilém stádiu, že na komentované prohlídky znovuvybavených interiérů sem pravidelně vyráží zástupy zájemců. 

Jedná se o dvoupodlažní pevnost pro osádku 43 mužů, kteří mimojiné obsluhovali arzenál zbraní: 1x protitankový kanón vz.36, 2x těžký kulomet vz.37 a lehký obranný kulomet vz.26. V pancéřových zvonech pak ještě lehký a těžký kulomet. Že se celkově nejedná o žádného drobečka dokládá také údaj o množství použitého betonu při stavbě - 4.314m3!

V objektu se dochovalo také přes 60% původní ventilace a srub je nyní ve stavu, kdy jsou obnoveny téměř všechny místnosti (postele, telefony...), jsou zde 2 diesel agregáty a rozvody vody a elektřiny se dodělávají dle dobové dokumentace. Dokončeny jsou rovněž makety pancéřových zvonů (zatím bez vybavení) a ve střeleckých místnostech jsou k vidění zbraně zapůjčené ze soukromých sbírek.

Pevnost je otevřena od 1.4.2016 do konce září a pak ještě 28. října vždy o víkendech a svátcích mezi 14 a 18 hodinou, nebo po telefonické domluvě.

Veškeré a podrobné informace zístáke na stránkách www.bunkr-bohumin.cz

 

Hra o puzzlíky: 

Svůj dílek PUZZLE ve hře VÍTEJTE NA TROJMEZÍ získáte v pokladně u vstupu do opevnění. "Puzzlík" Vám rádi předají po zodpovězení jednoduché otázky vztahující se k Pěchotnímu srubu MO-S5 "Na trati".

  • Publikováno: 20.1.2017
  • vytisknout vytisknout