Těšínské slezsko

Putování po horských chatách

Kopce Těšínských Beskyd ukrývají přibližne dvacet krásných turistických chat, nabízejících skvělou ve většině případu místní kuchyni i stylové ubytování v čistém horském prostředí. Ptáte se, odkud se tu vzaly a jak je nejít? Vydejte se putovat naší horalskou krajinou a poznávat každou chatu jednotlivě. Naplánovali jsme pro Vás cestu, kterou si můžete projít na interaktivní mapě. Celá trasa je i v PDF formátu ZDE.

Putování po horských chatách
 Náš tip

Naši cestu jsme naplánovali na tři dny. Začneme ve vesnici Komorní Lhotka. Odtud se vydáme po žluté trase na Prašivou, která je zároveň i poutním místem s dřevěným kostelem sv. Antonína Paduánského a turistickou chatou. Odtamtud budeme pokračovat po červené turistické značce dál k rozcestí na Kotaři, za nímž nás čeká další z beskydských chat. Přes vrcholy Ropičky a Kalužný zamíříme na další, toho dne už třetí chatu, tentokrát pod horou Slavíčem. Kdybychom si chtěli první den trochu ulehčit, tak vyrazíme z Oldřichovic lanovkou na Javorový, další kratší výstupy pak vedou z Oldřichovic přes turistické chaty nedaleko Kozince a Ostrého, z Milíkova přes Kozubovouči z Horní Lomné po modré přes Kamenitý. Na některé z posledních chat můžeme přenocovat, neboť v nohách budeme mít 21 km, a za sedlem pod Slavíčem nás čeká 16 km lesem, kde žádné ubytování nenalezneme.

Druhého dne nás čeká 26 km dlouhý pochod, který převážnou částí vede hlubokými lesy masivu Malý a Velký Polom, kde potkáme jen málo lidí. Celý den půjdeme po červené turistické značce s výjimkou krátkého úseku od sedla k hřebeni Malého Polomu, kde je značka modrá. Tato změna nás čeká asi po 5 km cesty. Ze sedla Pod Malým Polomem pokračujeme 7 km k nádhernému poutnímu místu s kaplí a studánkou, zvanému Muřinkový vrch. Odtamtud vede 3,5 km dlouhá cesta s krásnými výhledy na oblast kysuckých Beskyd na turistickou rozhlednu Tetřev, kde se nachází první z turistických chat dnešního pochodu. Nevyužijeme-li ji k občerstvení, můžeme tak na následujícím hřebeni učinit ještě dvakrát. Potom nás čeká první sestup do civilizace, a to Mostů u Jablunkova. Důvodem je Jablunkovský průsmyk, který v tomto místě Beskydy rozděluje.

Z vesnice postavené na místě jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen historie střední Evropy, Měděné stezky, pak budeme pokračovat po červené asi 4 km cestou k chatám pod vrchy Studeničný či Gírovou, kde naši dnešní cestu můžeme ukončit.

Budete-li chtít navštívit zbytky zdejšího protitureckého opevnění zvaného Jablunkovské šance, pak si můžeme cestu prodloužit a za rozhlednou Tetřev z místa zvaného Kostelky odbočit doprava po modré turistické značce, která nás dovede do Mostů u Jablunkova části Šance, v níž se opevnění nachází. Odtamtud pak budeme stále po modré pokračovat okrajovými částmi obce Mosty u Jablunkova a dále lesem až rozcestníku Studeničný, kde se opět připojíme k červené turistické značce. Přenocovat můžeme na některé z následujících chat, jež se na hřebeni nacházejí.

Třetího dne nás čeká více než 23 km lesních cest a turistických chodníků. Vydáme se po červené turistické značce a asi po 5 km se opět podíváme do civilizace. Tou je nejvýchodnější vesnice České republiky, Bukovec. Odtamtud budeme po červené pokračovat 5 km na Bahenec až do sedla Groníček. Dále se vydáme po modré na Velký Stožek, pod nímž je na polské straně další z pěkných turistických chat. Až se občerstvíme, vyrazíme po žluté k osadě Zimný a dále po červené na Filipku. Tam nás čeká poslední možnost občerstvení. Své putování jsme začali ve vesnici Komorní Lhotka pod dřevěným kostelem na Prašivé a ukončíme v Bystřici nad Olší (4 km po žlutě značené cestě). Jedná se o další z pěkných vesnic Těšínského Slezska a zdobí ji dřevěný kostel Povýšení sv. kříže z roku 1897.

 

  • Publikováno: 28.2.2013
  • vytisknout vytisknout