Těšínské slezsko

Další zajímavé informace - Významné osobnosti Těšínského Slezska

František Vláčil

František Vláčil

Český režisér ale také malíř, grafik a filmový scenárista se narodil 19. února 1924 v Českém Těšíně.
Jeho filmy Markéta Lazarová a Údolí včel jsou dnes filmovými odborníky považovány za vrcholná díla české kinematografie. Z dalších známých filmů natočil Dým bramborové natě nebo Stíny dlouhého léta, jehož děj se odehrává v Beskydech.
Na MFF Karlovy Vary byl oceněn za přínos světové kinematografii. V roce 1994 obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu. Zemřel v roce 1999 v Praze.
 

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš

Z Jablunkova, nejvýchodnějšího města ČR, pochází Prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., který je od roku 2008 je předsedou Akademie věd ČR.
Tento fyzikální chemik publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány a je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.
 

Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica

Významný český folkový písničkář, textař se sice narodil dne 7. června 1953 v Ostravě, velkou část svého života však prožil v Českém Těšíně. Proto není divu, že jeho tvorba často na Těšínské Slezsko odkazuje. Například slavný „milionář“ Franta Šiška má v Dolní Lomné dokonce dřevěnou sochu.

Milan Cieslar

Milan Cieslar

Tento významný český filmový a televizní režisér se narodil dne 26. dubna 1960 v Českém Těšíně. Natočil mnoho filmů, z těch posledních je pohádka Dešťová víla či film Láska je láska.

Tomáš Klus

Tomáš Klus

Český zpěvák, autor písní ale taktéž bývalý vrcholový sportovec se narodil dne 15. května 1986 právě v Třinci. Tomáš Klus dosáhl významných úspěchů nejen u hudební kritiky, ale i diváků, kdy jeho alba patří v České republice k nejvíce prodávaným a samotný zpěvák dokonce získal Zlatého slavíka.

Kryštof

Kryštof

Tato známá hudební skupina byla založena 1993 v Havířově. Přestože ji oceňují kritici, je mezi lidmi velmi populární.

Ewa Farna

Ewa Farna

Známá zpěvačka polské národnosti se narodila dne 12. srpna 1993 v Třinci. Působí v oblasti populární a rockové hudby, zpívá česky a polsky. Žije ve Vendryni. Za svou dosavadní kariéru získala řadu českých a polských ocenění.

Charlie Straight

Charlie Straight

Tato indie rocková / britpopová kapela byla založena v roce 2006 v Třinci. Kapela sklízí velké úspěchy u kritiky i diváků. Za svoji debutovou desku She's a Good Swimmer získala ocenění nejlepší album roku v hudebních cenách Anděl 2009.

Jaromír Hanzlík

Jaromír Hanzlík

Tento významný český herec se narodil 16.2.1948 v Českém Těšíně. Známe ho z filmů Kočár do Vídně, Romance pro křídlovku, Čest a sláva, Slasti otce vlasti, Postřižiny či Léto s kovbojem.

Bronislav Poloczek

Bronislav Poloczek

Známý a oblíbený herec Bronislav Poloczek se narodil v roce 1939 v Horní Suché na Karvinsku. Jeho snad neznámější role je z filmu Černí Baroni, kde si svým akcentem dělal legraci právě z oblasti Těšínského Slezska.

 Jaromír Dulava

Jaromír Dulava

Herec Jaromír Dulava, kterého jsme mohli obdivovat například ve filmech Saturnin, Grandhotel či Obsluhoval jsem anglického krále prožil své dětství v obci Hnojník.

Markéta Konvičková

Markéta Konvičková

Tato česká zpěvačka, která na sebe upozornila jako finalistka soutěže Česko Slovenská SuperStar, se narodila 17. května 1994 v Třinci.

Dana Zátopková

Dana Zátopková

Bývalá česká atletka - oštěpařka, olympijská vítězka byla manželkou jednoho z nejslavnějších českých sportovců Emila Zátopka. Narodila se dne 19. září 1922 v Karviné.

Simona Krainová

Simona Krainová

Česká topmodelka, moderátorka i herečka se narodila 19. února 1973 v Havířově.

Ludvík Aškenazy

Ludvík Aškenazy

Pocházel z česko-židovské rodiny v Českém Těšíně a jeho tvorbu to později významně ovlivnilo. V padesátých a šedesátých letech 20. století byl Ludvík Aškenazy relativně oblíbený a čtený spisovatel, který se trochu vymykal všem běžným zařazením a případným klišé v rámci tehdy vydávané a režimem povolené literatury. Byl také scenárista, dramatik a autor rozhlasových her. Jeho pozdější literární tvorba v emigraci (zprvu psaná ještě česky, posléze pak německy) byla z velké části literaturou dětskou. Mimo řady pohádek psaných pro rozhlas (převážně Bayerischer Rundfunk), napsal v Německu mnoho rozhlasových her, které většinou i sám inscenoval, a mnoho televizních a filmových scénářů - převážně pro ZDF, také BR. Dětské knížky vzniklé v emigraci vyšly v řadech překladů do dalších jazyků, rozhlasové hry se dočkávaly uvedení ve Velké Britanii, Kanadě a Skandinávii.

Jiří Třanovský

Jiří Třanovský

Jiří Třanovský  byl český spisovatel, básník a evangelický kazatel. Narodil se v Těšíně na "Starém trhu". Roku 1615 odešel do Valašského Meziřičí, kde se stal rektorem evangelcké školy a o rok později kazatelem. Po Bílé Hoře (1620) byli evangelíci, především jejich představitelé, pronásledováni. Třanovský byl na několik měsíců uvězněn, protože neopustil dle nařízení město. Když byl propuštěn, řádil ve městě mor. Šest měsíců vraždil tento neviditelný nepřítel zubožený lid. V jeho důsledku pohřbil dva tisíce členů svého sboru, mezi nimi i své tři děti. V srpnu vydal císař definitivní nařízení, že evangeličtí duchovní musí do šesti týdnů opustit Moravu a Čechy. Třanovský zůstal tajně ještě rok a pak pod nátlakem odešel z Moravy na Těšínsko do města Bělska. Odtud se odebral na Slovensko, kde působil čtyři roky jako kaplan v Oravském Podzámku a později (1632) v Liptovském Mikuláši. Zde vydal nejvýznamnější dílo - evangelický zpěvník Cithara sanctorum a knihu modliteb Fiala odoramentorum.

Radek Štěpánek

Radek Štěpánek

Radek Štěpánek (* 27. listopadu 1978 Karviná) je český profesionální tenista. Ve své dosavadní kariéře na okruhu ATP World Tour vyhrál pět turnajů ve dvouhře a šestnáct ve čtyřhře. Na grandslamu získal titul v mužské čtyřhře Australian Open 2012 spolu s Leanderem Paesem. Finále debla si oba zahráli na US Open 2012 a společně s Jiřím Novákem také na US Open 2002. Na žebříčku ATP byl nejvýše ve dvouhře klasifikován v červenci 2006 na 8. místě a ve čtyřhře pak v listopadu 2012 na 4. místě poté, co se s Paesem probojovali do semifinále londýnského Turnaje mistrů.