Cestování bez bariér

Zažijte Těšínské Slezsko

Máte nějaké pohybové omezení (jste senioři, zdravotně postižení či máte malé děti) a chcete vyrazit k nám do Beskyd na dovolenou či jednodení výlet?  Vybírat můžete ubytování nebo stravování přesně podle Vašeho znevýhodnění a to přímo ZDE. Můžete tak vidět, které ubytování a restaurace jsou pro Vás přístupné, nebo jaké služby se Vám nabízejí. Je také možnost snadno naplánovat výlety přírodou i za památkami a to ZDE. Tady Vám poradíme, jaké památky můžete bez obtíží navštívit a jakými trasami se vydat skrz přírodu i historii. Neváhejte a přijďte k nám do jedinečného prostředí Těšínského Slezska.

Náš Tip: Víkendový výlet do Těšínská i pro osoby s pohybovým omezením PDF!

 V rámci zkvalitňování produktu bezbariérové cestování byly v rámci projektu "Těšínské Slezsko pro všechny" posuzovány další vhodné turistické atraktivity a cíle. Výsledky si můžete prohlédnout například ZDE.  19.5.2015.se v rámci téhož projektu uskutečnila Study visit, jejímž cílem bylo seznámit odborníky v cestovním ruchu s nabídkou bezbariérového cestovního ruchu a metodikou posuzování přístupnosti turistických cílů. Fotodokumentace z tohoto pracovního setkání.

Podrobnější informace naleznete na stránkách www.jedemetaky.cz. Pomoci interaktivní mapy si můžete zvolit pro Vás nejvyhovující aktivitu z široké nabídky výletu a objektů s bezbarierovým přístupem. Zde jsou vybrány ty nejatraktivnější.

Chata Filipka

I se zdravotním handicapem lze aktivně v Těšínských Beskydech navšívit místní hory a horské chaty. Chata Filipka nacházející se v nadmořské výšce 771 metrů má výbornou dostupnost pro vozíčkáře a rodiny s dětmi v kočárku. Trasa vede z  obce Nýdek od restaurace Nýdečanka, po místní komunikaci se lze dostat do údolí Hluchová.Dále pak upravenou lesní cestou na vrch Filipka. Hospůdka chaty Filipka nebo chata Hrádek nabízí možnosti občerstvení a chutné jídlo. Z chaty je možno pokračovat silničkou do obce Hrádek. Trasa Vám nabídne příjemnou procházku lesem a krásný výled z Filipky. Pro vozíčkáře je trasa určena s asistentem.

Trasu si lze zkrátit, když autem přijedete z opačné strany nad Chatu Energetiky v Hrádku, kde můžete zanechat auto a cestu si tak výrazně zkrátit, ale potom se musíte vrátit stejnou cestou.

 Procházka po Mostech u Jablunkova

Jedinečné jsou taktéž procházky po Mostech u Jablunkova. Nabízí se zde možnost navštívit horskou chatu Studeničné. Trasa vede od železniční stanice směrem na Jablunkovský průsmyk, dále pak po cyklotrase č.561 a silničkou až k chatě. Trasa nabízí panoramatický výhled na Sloveské hory a do Jablunkovské kotliny. Trasa je určená pro zdatné vozíčkáře, případně v doprovodu  asistenta. Více ZDE . Zavítat můžete i přes hranice na Slovensko. Trasa je již delší a podstatně náročnější (nutnost asistenta) více ZDE. Obě trasy nabídnou výhled na krásnou přírodu.

Ti zdatnější mohou cestou navštívit i někdejší středověkou pevnost Šance.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát je po celkové rekonstrukci zpřístupněn věřejnosti s možnosti bezbarierového pohybu (využíží schodolezu). Jedinečný empírový zámek nabízí prohlídku stylově zařízených místností a zasvětí do života šlechty. Zámek je obklopen zámeckým parkem Boženy Němcové o rozloze 36 ha. Procházku parkem zpříjemní přítomnost výběhu pro vysokou zvěř, dětský koutek ve stylu slovanského hradiště a rekreační areál "Loděnice".
 

K Šilhéřovickému zámku

Venkovní prohlídka zrekonstruovaného zámku v jehož prostorech se dnes nachází hotel. Rozsáhly park anglického stylu se vzácnými dřevinami nabízí také procházku krásnými a tichými lesy jen s malým stoupáním a klesáním, avšak i zde je vhodné mít asistenta z důvodu délky trasy.  
  

Tip: Výlet dle svých představ a možností si taktéž můžete naplánovat na naší Interaktivní mapě, kde jsme pro Vás připravili nejzajimavější možnosti  výlety po Těšínském Slezsku.