Cestování bez bariér

Zažijte Těšínské Slezsko

Máte nějaké pohybové omezení (jste senioři, zdravotně postižení či máte malé děti) a chcete vyrazit k nám do Beskyd na dovolenou či jednodení výlet?  Vybírat můžete ubytování nebo stravování přesně podle Vašeho znevýhodnění a to přímo ZDE. Můžete tak vidět, které ubytování a restaurace jsou pro Vás přístupné, nebo jaké služby se Vám nabízejí. Je také možnost snadno naplánovat výlety přírodou i za památkami a to ZDE. Tady Vám poradíme, jaké památky můžete bez obtíží navštívit a jakými trasami se vydat skrz přírodu i historii. Neváhejte a přijďte k nám do jedinečného prostředí Těšínského Slezska.

Náš Tip: Víkendový výlet do Těšínská i pro osoby s pohybovým omezením PDF!

 V rámci zkvalitňování produktu bezbariérové cestování byly v rámci projektu "Těšínské Slezsko pro všechny" posuzovány další vhodné turistické atraktivity a cíle. Výsledky si můžete prohlédnout například ZDE.  19.5.2015.se v rámci téhož projektu uskutečnila Study visit, jejímž cílem bylo seznámit odborníky v cestovním ruchu s nabídkou bezbariérového cestovního ruchu a metodikou posuzování přístupnosti turistických cílů. Fotodokumentace z tohoto pracovního setkání.

Podrobnější informace naleznete na stránkách www.jedemetaky.cz. Pomoci interaktivní mapy si můžete zvolit pro Vás nejvyhovující aktivitu z široké nabídky výletu a objektů s bezbarierovým přístupem. Zde jsou vybrány ty nejatraktivnější.

Chata Filipka

I se zdravotním handicapem lze aktivně v Těšínských Beskydech navšívit místní hory a horské chaty. Chata Filipka nacházející se v nadmořské výšce 771 metrů má výbornou dostupnost pro vozíčkáře a rodiny s dětmi v kočárku. Trasa vede z  obce Nýdek od restaurace Nýdečanka, po místní komunikaci se lze dostat do údolí Hluchová.Dále pak upravenou lesní cestou na vrch Filipka. Hospůdka chaty Filipka nebo chata Hrádek nabízí možnosti občerstvení a chutné jídlo. Z chaty je možno pokračovat silničkou do obce Hrádek. Trasa Vám nabídne příjemnou procházku lesem a krásný výled z Filipky. Pro vozíčkáře je trasa určena s asistentem.

Trasu si lze zkrátit, když autem přijedete z opačné strany nad Chatu Energetiky v Hrádku, kde můžete zanechat auto a cestu si tak výrazně zkrátit, ale potom se musíte vrátit stejnou cestou.

 Procházka po Mostech u Jablunkova

Jedinečné jsou taktéž procházky po Mostech u Jablunkova. Nabízí se zde možnost navštívit horskou chatu Studeničné. Trasa vede od železniční stanice směrem na Jablunkovský průsmyk, dále pak po cyklotrase č.561 a silničkou až k chatě. Trasa nabízí panoramatický výhled na Sloveské hory a do Jablunkovské kotliny. Trasa je určená pro zdatné vozíčkáře, případně v doprovodu  asistenta. Více ZDE . Zavítat můžete i přes hranice na Slovensko. Trasa je již delší a podstatně náročnější (nutnost asistenta) více ZDE. Obě trasy nabídnou výhled na krásnou přírodu.

Ti zdatnější mohou cestou navštívit i někdejší středověkou pevnost Šance.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát je po celkové rekonstrukci zpřístupněn věřejnosti s možnosti bezbarierového pohybu (využíží schodolezu). Jedinečný empírový zámek nabízí prohlídku stylově zařízených místností a zasvětí do života šlechty. Zámek je obklopen zámeckým parkem Boženy Němcové o rozloze 36 ha. Procházku parkem zpříjemní přítomnost výběhu pro vysokou zvěř, dětský koutek ve stylu slovanského hradiště a rekreační areál "Loděnice".
 

 

Tip: Výlet dle svých představ a možností si taktéž můžete naplánovat na naší Interaktivní mapě, kde jsme pro Vás připravili nejzajímavější výlety po Těšínském Slezsku.

Využijte při svých výletech slevovou kartu Těšínské Slezsko Region Card. Více na www.tscard.cz.