Horská cykloturistika v Těšínském Slezsku ...

Aktuality | Cykloturistika

... aneb trocha bláta ještě nikoho nezabilo.

Celá oblast Těšínského Slezska je protkána hustou sítí cyklotras, obzvlášť pak v jižní části, tj. na území Slezských a Moravskoslezských Beskyd. Strmější výstupy, které prověří vaši fyzickou zdatnost, budou po zásluze odměněny krásnými výhledy z beskydských hřebenů. Za normálních okolností bychom vám samozřejmě doporučili nechat se odměnit něčím dobrým na zub na turistických horských chatách, kterých je na kopcích v Těšínském Slezsku necelá dvacítka. Nyní je však nutné spoléhat na své vlastní zásoby a případně si ověřit, které z chat mají otevřené „výdejové okénko“. Protože situace v souvislosti s epidemií Covid-19 se mění ze dne na den.

Abychom vám usnadnili plánování vašich horských cyklovýletů, je pro vás připravena mobilní aplikace MTB Beskydy (ke stažení v Apple Store a Google Play). Do provozu byla uvedena v roce 2019 a díky spolupráci s polskou obcí Brenna zde najdete také cyklotrasy v polské části Slezských Beskyd. U každé z 20 tras je uveden podrobný popis trasy, délka i převýšení. Informace jsou doplněny o mapku s vyznačením průběhu trasy a výškový profil. Pro snadnější vyhledávání je možné trasy filtrovat podle obtížnosti – lehká, střední, těžká. Rovněž můžete využít možnost stažení polohových dat trasy ve formátu gpx.

Kolem Prašivé

Vydejte se v Bystřici kolem Prašivé. Tato trasa o délce 10 km s převýšením 305 m je zařazena do kategorie „lehká“ a je vhodná také pro děti. Vede z centra obce kolem Hluchové směrem k Nýdku, dále pak úpatím vrchu Prašivá směrem k Vendryni a zpět do Bystřice.

 

Pod Sošovem

Nebo vás spíše zaujme trasa „Pod Sošovem“? Jedná se o trasu „střední obtížnosti“, o délce 32,4 km, s převýšením 1 375 m. Trasa vede z Bystřice směrem k vrchu Loučka, dále na Filipku, Bahenec a Velký Stožek. Dále pokračuje sjezdem do Nýdku a končí opět v Bystřici.

Kolem dokola

Pokud chcete závěr cyklosezóny ukončit stylově, zajímá vás spíše obtížnost „těžká“ a hlavu vám jen tak něco nezamotá, vypravte se po trase nazvané „Kolem dokola“. Jedná se o trasu o délce 55,7 km s převýšením 2 338 m. Vede nejzajímavějšími úseky severní části Těšínských Beskyd. Na trase je několik horských turistických chat – Prašivá, Na Kotaři, Ropička, Ostrý, Kozinec, se zajížďkou Javorový.

 

Informace z mobilní aplikace naleznete také na webových stránkách www.mtbbeskydy.cz. Oproti mobilní aplikaci zde návštěvníci najdou tipy na cyklotrasy z Moravskoslezských a Slezských Beskyd na české straně. Do budoucna se mohou uživatelé těšit na aktualizaci webových stránek www.mtbbeskydy.cz, neboť od jejich vzniku už uplynula řada let a celková modernizace stránek je nezbytná. Tak snad se v dohledné době podaří zajistit finanční prostředky a webové stránky nejen zmodernizovat, ale také obohatit o další zajímavé informace pro cykloturisty.