Hrádek – odhalte krásy, které se ukrývají „za zdí“

Aktuality

Pokud chcete strávit příjemný den s dětmi v krásné přírodě, právě Hrádek nabízí vše, co od rodinného výletu očekáváte. Byla by chyba Hrádkem jen projíždět a nepodívat se, jaké krásy se ukrývají „za zdí“.

Obec Hrádek ve Slezsku se nachází v údolí řeky Olše (Olzy), severně od Jablunkova. V posledních letech se obec mění doslova před očima.

Hrádek vyniká výbornou dopravní dostupností. Můžete se sem vydat vlakem (v obci se nachází železniční zastávka Hrádek – Gródek) nebo autobusem (aut. zast. Hrádek, aut. zast. Hrádek, Harcov). Obcí také prochází několik cyklotras a turistických tras. Regionální cyklotrasa č. 10 Olše – Olza nabízí pohodové svezení a vede podél Olše z Bukovce až do Bohumína. Další zajímavou cyklotrasou vedoucí Hrádkem je cyklotrasa č. 6088 dlouhá 8 km vedoucí z obce Bystřice, aut. zast. Křivá přes Hrádek až na Filipku. Je spojnicí Moravskoslezských a Slezských Beskyd a na několika místech se nachází zastřešené odpočívky (Na Rokiči, Na Pakuli, Pod Filipkou a přístřešek Filipka (771 m n. m.), které jistě oceníte např. při letní bouřce.

Řeka Olše, která obcí protéká, si zde uchovala svůj přírodní ráz. Jako první se určitě zastavte v lokalitě Belko (v místním nářečí Bełko). Je to místo, kde se nad korytem řeky tyčí skála, ze které podle pověsti skočil rytíř Belko a následně se v rozvodněné řece i se svým koněm utopil. Na skále nad řekou kdysi stávala tvrz, kde rytíř Belko žil a odkud se také vydával na své loupežnické výpravy. A právě špatné svědomí bylo příčinou, proč nakonec svůj život skokem do řeky sám ukončil.

Zdroj: archiv Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Přímo v Belku se nachází občerstvení, které je cílem nejen místních obyvatel, ale i řady turistů a především cykloturistů. Posedět můžete přímo u koryta řeky nebo, pokud není velká voda, přímo na vyčnívajících skalách v korytě řeky. Možná, že jste už v minulosti měli to štěstí a zažili koncert, kde pódium stálo právě přímo v korytě řeky. A pokud toužíte po doušku pramenité vody, nedaleko od Belka je Suszarnia – studánka s pitnou vodou. A proč Suszarnia – když máte žízeň, tak vás v místním nářečí „suszi“.

Vydejte se za legendou o rytíři Belkovi a zapojte se do letní hry „Po stopách draka v Těšínském Slezsku“. V občerstvení Belko vyzkoušejte Dračí nápoj a přidejte do své dračí mapy další razítko. Nebo se pro Dračí nápoj a razítko stavte do asi 1,5 km vzdálené restaurace Harcoff, kde se můžete navíc vyfotit s rekvizitami z pohádky „Když draka bolí hlava“.

Pokud chcete vidět rytíře Belka naživo, cestou od řeky Olše z Belka se zastavte v parčíku u obecního úřadu. Rytíř Belko zde stojí čestnou stráž a děti budou mít o zábavu postaráno. V parčíku se nachází řada herních prvků a na své si přijdou také dospělí, neboť parčík roste do krásy a i dospělí se mohou protáhnout v senior parku, který je součásti parčíku.

Zdroj: https://ostrava.rozhlas.cz/do-atraktivniho-kanonu-reky-olse-v-hradku-vas-zavede-loupezivy-rytir-6971230

Protože okolí řeky Olše má opravdu co nabídnout, vydejte se po naučné stezce Girov. Na několika informačních panelech se dovíte mnoho zajímavostí o lužním lese, který se v této lokalitě zachoval. A také si vyzkoušet, jak jste na tom se znalostmi o přírodě.

Zdroj: https://www.obechradek.cz/zajimavosti-1577782822#&gid=1&pid=4

Také v nedaleké lokalitě Zamčiska, kde stávalo středověké opevnění, mají návštěvníci možnost odpočinku, pozorování krajiny a meandrů řeky Olše (Olzy). Je zde nově vybudován přístřešek, který zároveň slouží jako rozhledna a nabízí pohled na lokalitu z výšky. Mnoho o historii obce se dovíte také ve Vesnickém muzeu v Hrádku.

Z obce se pak můžete také vydat na túru do Slezských Beskyd. Zeleně značená turistická trasa vás zavede ke Zvoničce sv. Izidora. Je to sice hodně „do kopce“, ale máte-li nějaké tajné přání, právě Zvonička sv. Izidora vám jej možná pomůže splnit. Po trase se pak dostanete dále na Filipku (771 m n. m.), kde je turistická chata, a pokračovat pak můžete na Malý nebo Velký Stožek. Anebo sestoupit směrem do Bystřice - Pasek po naučné stezce Loučka.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zvonicka-sv-isidora-v-hradku

Další informace o obci a atraktivitách obce najdete na stránkách:

https://www.obechradek.cz/pro-turisty

Příští týden vás pozveme na Třinecko, v dalším týdnu pak do Karviné.