Hřebenovka kolem Skalky - běžky nebo pěšky?

Aktuality

Tentokrát Vás pozveme na hřebenovou trasu kolem vrchů Skalka (932 m n. m.), Kostelky (962 m n. m.) a Čerchlavý Beskyd (945 m n. m.). Pokud váháte, kde to je, napovíme, že tato hřebenovka je známá hlavně jako Skalka, Severka a Kamenná chata s rozhlednou Tetřev nebo jednoduše Velký Polom.

Trasu začneme v Třinci, na vlakovém nádraží. Vlakem do Mostů u Jablunkova trvá cesta z Třince 21 minut, navíc vy i děti jistě oceníte zajímavé výhledy do okolní krajiny. Z Mostů u Jablunkova vede na Skalku červená turistická trasa. Po 3,5 km se z lesa vynoří turistická chata, která je k nerozeznání od své předchůdkyně, která byla v roce 1998 zničena požárem. Díky spolupráci obce Mosty u Jablunkova, místních spolků a Klubu českých turistů se chatu podařilo obnovit v rekordně krátkém čase. Bohužel současná situace tomu nepřeje, aby bylo možné v chatě posedět, dát si něco ze skvělé kuchyně a případně i pobýt více dnů. Vystačit tak bude potřeba s výdejovým oknem.

U Kamenné chaty

Ze Skalky trasa pokračuje směrem k chatě Severka, která stojí nedaleko vrcholu Kostelky. Pokud patříte k vyznavačům sjezdového lyžování, tohle je místo, kde se budete chtít podívat se sjezdovkami na nohách. Lyžařský areál na Severce patří k vyhledávaným díky délce a náročnosti hlavní sjezdovky. Pro začínající lyžaře je pak spíše vhodná tzv. školní sjezdovka, která je kratší a s mírnějším sklonem. Umělé zasněžování je zárukou dostatku sněhu v případě, že počasí je dostatečně mrazivé. V areálu je k dispozici bufet a kapacitně dostatečné parkoviště. V horní části areálu je stanice horské služby (Velký Polom). Letošní sezóna je, co se sjezdového lyžování týče, vlivem pandemie definitivně pohřbena. Současná vládní opatření dala stopku také provozu sedačkové lanovky. Co ale platí dnes, zítra může být úplně jinak, tudíž doporučujeme ohledně provozu sedačkové lanovky sledovat aktuální informace na sociálních sítích a webu, případně zavolat na nejbližší infocentrum, kde se dozvíte aktuální informace z dané oblasti.

Od turistické chaty Severka je pak možné dále pokračovat ke Kamenné chatě (Čerchlavý vrch). Dříve v sousedství Kamenné chaty stával Hotel Tetřev s dřevěnou sochou tetřeva ve štítu, ten je však již minulostí. Za Kamennou chatou se tyčí rozhledna Tetřev, která nabízí výhledy do dalekého okolí. Kamenná chata obsluhuje své návštěvníky také pouze přes výdejové okno.

 

Od Kamenné chaty pokračuje červeně značená turistická trasa dále na vrchol Velkého Polomu (1067 m n. m.) a dále ke kapli pod Muřinkovým vrchem (978 m n. m.). Kaple stojí těsně česko-slovenské hranice (nachází se na území Slovenska) a je zasvěcena Panně Marii. Patří k nejmalebnějším v širokém okolí. Od kaple vede žlutě značená turistická trasa do Horní Lomné. Dříve oblíbený lyžařský areál Přelač není v posledních letech v provozu.

Kaple pod Muřinkovým vrchem

Celková délka trasy od nádraží v Mostech u Jablunkova k autobusové zastávce Horní Přelač v Horní Lomné má necelých 11 km. Z Horní Lomné se můžete zpět svést autobusem do Návsí a vlakem do Třince. Nebo lze jet autobusem do Jablunkova a v Jablunkově přestoupit na další autobusový spoj do Třince.

Pokud do Mostů u Jablunkova vyrazíte na běžky, strojově upravované stopy jsou směrem na Gírovou nebo lze využít strojově upravovanou trasu z centra obce po místní komunikaci směrem k Velké Louce. Trasa vede lesními cestami, kolem vrchu Malá Skalka (798 m n. m.) a zavede běžkaře do Dolní Lomné k dolní stanici lanovky na Severku. Další tipy na výlety na běžkách v okolí Mostů u Jablunkova najdete na webových stránkách Gorolského turistického informačního centra www.gotic.cz v sekci Lyžování. Jsou zde ke stažení propagační materiály se zajímavými tipy na výlety, a to nejen na běžkách. Aktuální informace o běžkařských stopách hledejte také jsou k dispozici také na www.bilestopy.cz.