Klenoty Těšínských Beskyd

Zažijte Těšínské Slezsko

Chcete navštívit nejzajímavější a nejcennější atraktivity Těšínských Beskydech? Právě  proto jsme pro Vás připravili jedinečnou nabídku těch nejcennějších skvostů z přírodních, historických i kulturních památek. Pojďte tedy na pouť po těch největších skvostech ZDE ve formátu PDF. Nebo se podívat na naší Interaktivní mapu, která Vás taktéž povede.

 

 

Trojmezí

Jedinečný skvost celorepublikového i regionálního významu je tzv. Hrčavské Trojmezí. Jedná se o nejvýchodnější bod České republiky a můžete zde pozorovat nejdřívější východ slunce v třech státech zároveň (ČR,PL,SK). Toto jedinečné místo se nachází v obci Hrčavá. Malebná vesnice Hrčava nabízí taktéž jedinečnou prohlídku Cyrilometodějského dřevěného kostela, v němž se každoročně pořádají poutě. V okolí naleznete zázračnou studánku, která má podle pověsti léčivou vodou. Dneska můžete ve vsi ochutnat jedinečné pivo Hrčavský Grunt, které se čepuje jen na Hrčavě. Toto pivo se taktéž prodává v láhvích, tak můžete domu přinést jedinečný suvenýr ze samotného východu naší země.

Naučná stezka k nejvýchodnějšímu bodu České Republiky

Naučná stezka vede okrajem přírodní rezervace Bukovec-Olecky až k Hrčavskému Trojmezí. Po celé délce stezky jsou umístěny tématické informační tabule se zajímavostmi především o životě v obci Bukovec, představují způsob života místních  "horolů" jejich tradice a další doplňující informace. Během cesty můžete načerpat energíí v dřevěných přístřežcích.
 

Těšínské rozhledny

Těšínské Beskydy Vám nabízejí šíroké možnosti navštívit některou z jedinečných rozhleden. Rozhledny Vám nabídnou jedinečný pohled na kraj z perspektivy hor, jako na dlani. Zdejší hory, údolí a vsi uvidíte tak s těch nejkrásnějších míst a výhlídek. Mezi skvosty jistě patří rozhledna na Čantoryi, ale i ostatní stojí za prozkoumání.

 Rozhledna
 Nadmořská výška
 Cena
 Místo
995 m.n.m
 35Kč plné, 15Kč dětské
Vrchol Velké Čantorie
963 m.n.m
Zdarma
Vrchol Kozubové
947 m.n.m
Zdarma
Vrchol Javorového
945 m.n.m
Zdarma
U Kamenné Chaty
396 m.n.m
Zdarma
Jablunkov Městský les
273 m.n.m
 6 Zł dospělý 3 Zł dítě
Zámecký vrch v Polském Těšíně


 

Rytířská Stezka

Vydat se můžete po stopách staré báje a vydat se na přibližne 10 km dlouhou naučnou stezku, která Vás provede záhadnými legendami a pověsti o Nýdku a hoře Čantoryi. Jedna z legend pojednává o spících rytířích a kováři Větrníkovi. Při cestě stezkou taktéž můžete navštívit rozhlednu na vrcholu Velké Čantorie. Stezka začíná na náměstí v malebné obci Nýdek.

Bylinné lázničky v Komorní Lhotce

Domácí bylinné lázničky s dlouholetou tradici v podhorském prostředí Beskyd. Lázničky v Komorní Lhotce byly založené již roku 1860 a od těch dob se předává tajemství příjemných koupelí s generace na generaci až do dnešních dnů. Tyto lázničky tak můžete navštívit i dnes. wnelaznicky.cww.bylinz

 

 Pivní lázně Bahenec

Neobyčejnou specialitou obce Písek jsou pivní lázně v hotelu Bahenec, kde si můžete dopřát příjemnou relaxaci ve vodě o teplotě 35 °C (+2°C) obohacenou o přísady se kterých se vaří pivo, jako jsou kvasinky, chmel či sladový šrot. www.pivnilazne.eu


 

Dřevěné kostely v Těšínských Beskydech

Těšínské Beskydy se můžou pochlubit jedinečnou kolekcí dřevěných kostelů, které byly postavené z velké částí, i když ne všechny, místními protestanty. Dnes si je můžete prohlédnout, v držení katolických farností. Mezi nejvýznamnější představitele této sakrální dřevěné architektury patří: Dřevěný kostel v Gutech, kterýž je nejstarší a velmi zachovalý. Dále také kostel v Bystřici v románském slohu či kostel sv. Cyrila a Metoděje na Hrčavě, který je nejmladš z nichí. Kostely si lze prohlédnout při mši svaté nebo po telefonické dohodě s jednotlivými farnostmi.


Kostel Božího těla z roku 1563 v obci Guty. Kostel spadá pod Římskokatolickou farnost v Ropici.


Dřevěný Kostel sv. Mikuláše z roku 1576 v obci Nýdek. Kostel spadá pod Římskokatolickou farnost ve Vendryni.


Polodřevěný kostel sv. Kříže z roku 1897 v obci Bystřice. Kostel spadá pod Římskokatolickou farnost ve Vendryni.


Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 v obci Hrčava. Kostel spadá pod Římskokatolickou farnost v Jablunkově.