Kostel sv. Cyrila a Metoděje na Hrčavě

Památky

Tento kostel je nejmladší v Těšínském Slezsku, pochází z roku 1936. V jeho interiéru určitě stojí za povšimnutí bohatě zdobená křtitelnice, kterou vytvořil místní hluchoněmý řezbář a rodák.

Dřevěný katolický kostelík na Hrčavě byl postaven v roce 1936 a zasvěcen sv. Cyrilu a Metoději.  Kostel je postaven v tradičním sakrální architektuře typické pro tuto část beskyd. V roce 2006 dostal kostel nový zvon, dříve zde byl zvon z polské školy z Bukovce. Nejvýznamnější památkou je křtitelnice od místního řezbáře a rodáka, hluchoněmého Ondřeje Zogaty.

Mše sv. zde bývají vždy v neděli od 11 hodin.

Každoročně 5. července se zde pořádá tradiční Hrčavská Cyrilometodějská pouť. Kostelík si můžete prohlédnout po mši sv. nebo po telefonické dohodě s farním úřadem v Jablunkově na telefonním čísle: +420 558 357 698 nebo mobilním čísle: +420 731 238 091.

V blízkosti kostela se také nalézá vodní pramen Luderská Jeskyně, či Hospůdka na vyhlídce kde čepují místní pivo Hrčavský Grunt.

 
Jak se ke kostelu dostanete:

Kostel se nalézá v centru obce, přibližně 150 m za odbočkou doleva z hlavní silnice u Pohostinství Pod Javorem. Přesná poloha na mapě zde.

Vlakem se dostanete do Mostů u Jablunkova, dále pěšky nebo autobusem z Mostů u Jablunkova.

Autobusem se také lze dostat na zastávku Bukovec, Škola kde jezdí autobusy z Jablunkova aut. st. a Třince aut. st.

Pěšky z Mostů u Jablunkova se lze dostat ke kostelu po červené a žluté turistické značce (cca 10 Km): Mosty u Jablunkova žel.st. (červená, 0 Km) - Studeničné (2,6 Km) - Štipianka (3,7 Km) - tur. Chata Gírova (4,4 Km) Komorovský gruň (žlutá, 6,8 Km) Na Dílku (7,6 Km) Hrčava (9,8 Km). Mapa trasy zde.

Pěšky z Bukovce, škola se lze dostat po červené a žluté turistické značce (cca 4,5 Km): Bukovec, bus (Červená 0Km) - Komorovský gruň (žlutá, 1,5 Km) Na Dílku (2,3 Km) Hrčava (4,4 Km). Mapa trasy zde.

Na kole vede na Hrčavu cyklostezka 561, která vede z Bukovce do Mostů u Jablunkova. Mapa trasy zde.

Autem se dostanete do na Hrčavu po silnici (E474) po přejetí centra obce stále po hlavní a do leva pod hlavní tah na slovensko (E11). Více zde.