Lomňanská cyklostezka

Aktuality | Cykloturistika

Poznejte nejdelší údolí v Beskydech na kole. Prodloužená cyklostezka vede až do Horní Lomné.

Dolní Lomná leží v malebném údolí Moravskoslezských Beskyd. Protéká jí horská bystřina Lomná s průzračně čistou vodou. Spolu s navazující Horní Lomnou patří Dolní Lomná po desetiletí k vyhledávaným turistickým cílům v Beskydech.

Dolní i Horní Lomná je velmi dobře přístupná všemi druhy dopravy. Nejen z Třince nebo Jablunkova jezdí pravidelné autobusové linky, ale také např. z Orlové přes Karvinou se můžete o víkendech a svátcích pohodlně svézt autobusem. Využít také můžete vlakové spojení, v Návsí je však potřeba přestoupit na autobus. Nejideálnějším prostředkem pro poznávání Lomné je však jednoznačně kolo. Zvolíte-li pro návštěvu Lomné auto, najdete zde několik parkovišť (např. v centru Dolní Lomné).

Podél toku Lomné vede cyklotrasa, která začíná v Jablunkově, v místní části městská Lomná (cyklotrasa č. 6081), a pokračuje po místní, málo vytížené komunikaci až k železničnímu viaduktu. Odtud již cyklotrasa (č. 6082) vede po samostatné cyklostezce. Je proto ideální také pro rodiny s dětmi, protože se vyhnete všem motorovým vozidlům a odpočinout si můžete na několika odpočívkách s přístřeškem. Cyklostezka vede podél toku v příjemném stínu okolních stromů a dovede vás až do centra Dolní Lomné a dále až do Horní Lomné.

Cestou doporučujeme zastávku v URSUSu – zážitkovém centru, které hravou formou seznamuje s beskydskou přírodou. Kromě vnitřní expozice je návštěvníkům k dispozici také zážitková zahrada. A také o chuťové buňky je postaráno. Dát si zde můžete výbornou kávu s domácím jablečným štrúdlem.

V centru obce se nachází Lomňanské muzeum, jehož budova je replikou původní lomňanské školy z roku 1852. O pár kroků dál se nachází Hotel pod akáty s restaurací a možností venkovního posezení.

Další příjemnou zastávkou pak může být iCafé – kavárna a informační centrum v jednom. Odtud pak vede směrem na Kozubovou naučná stezka Krajinou dávných horalů. Navštívit lze o 1. června také nedaleký Zemědělský dvorek, kde je možné si prohlédnout hospodářská zvířata, která k Lomné neodmyslitelně patří.

Kavárna iCafé je zároveň výchozím bodem pro návštěvu pralesa Mionší. Bohužel v roce 2023 prohlídky pralesa Mionší probíhat nebudou. Důvodem je potřeba dopřát klid zdejší fauně, především tetřevu hlušci. Věříme, že se situace stabilizuje a bude možné opět prohlídky v příštích letech obnovit. Vstup do pralesa je bez průvodce zakázán.

Alternativou je procházka po naučné stezce Krajinou dávných horalů s výkladem o pralese Mionší. Komplentí informace jsou k dispozici na webu obce Dolní Lomná.

Cyklostezka pokračuje dál do Horní Lomné a končí cca 1 km před centrem Horní Lomné. Dál již cyklotrasa pokračuje po silnici, kde je však již velmi nízký provoz. Celková délka trasy je cca 10 km a díky minimálnímu stoupání ji zvládnou i děti.

V Horní Lomné – Salajce se nachází poutní kostel Povýšení sv. Kříže a pramen Panny Marie Lurdské. Příjemný odpočinek si mohou cyklisté dopřát v nedalekém parčíku u řeky Lomné.

Dolní i Horní Lomná jsou vyhledávaným turistickým cílem nejen pro krásnou přírodu a klid, ale také se zde konají zajímavé společenské akce. Mezi tradiční patří festival Slezské dny, Festival na Pomezí nebo Vozatajské závody v Dolní Lomné nebo zabijačkové hody v Horní Lomné.

Další zajímavé tipy pro návštěvníky Dolní a Horní Lomné najdete také na stránkách http://www.lomnadolina.cz/.

Nezapomeňte si na cestu přibalit svou Těšínské Slezsko Region Card. Případně ji najdete ve svém mobilu. Při aktivaci karty jste elektronickou verzi karty obdrželi mailem.