Na Gírovou na běžkách

Aktuality | Lyžování

Vyrazte do přírody na běžkách. V Těšínském Slezsku je nespočet lokalit, kudy se můžete projet po bílé stopě. Obzvlášť pro současné počasí však platí, kdo zaváhá, nejede, neboť přívaly sněhu střídá rychlé oteplení.

Tentokrát pozvání směřuje na Gírovou (840 m n. m.), nejvyšší bod Jablunkovského mezihoří. Na Gírovou lze vyrazit z Mostů u Jablunkova, Písku, Bukovce nebo Jablunkova.

Z Mostů u Jablunkova vede strojově upravená běžkařská stopa ze skiareálu (Hotel Grůň) lesní cestou až na Tunel. U rozcestníku Jablunkovský průsmyk navazuje na modře značenou turistickou trasu a pokračuje k rozcestí Studeničné, dál vede běžkařská stopa po červené kolem chaty Studeničné až na Gírovou. O víkendech bývá na chatě Studeničné otevřené výdejové okno. Chata Gírová je dle dostupných informací zavřená.

Chata Gírová (foto: Gorolské turistické informační centrum GOTIC, příspěvková organizace)

Pokud si návštěvníci chtějí dát do těla a navíc stanout na evropském rozvodí mezi Odrou a Dunajem, která vede po hřebeni, doporučujeme vydat se přímo na vrchol Gírová. Je však potřeba počítat s tím, že na 200 metrech se nutno vystoupat 65 výškových metrů.

Pokud se rozhodnete z Gírové pokračovat dál do Bukovce, je stopa dál upravena přes Komorovský Grůň, Dílek až do Bukovce do skiareálu Kempaland. Nedaleko Hotelu Kempa je vytvořen okruh o délce cca 700 m.

Odpočívka Na Dílku (foto: Gorolské turistické informační centrum GOTIC, příspěvková organizace)

Na Gírovou se můžete také vydat přímo z Jablunkova. Trasa začíná za hřbitovem, kde je vytvořen i samostatný cca 1 km dlouhý okruh, a pokračuje dál přes Vitališov a lokalitu Górka ke skiareálu v Mostech u Jablunkova. V bezprostřední blízkosti skiareálu v Mostech u Jablunkova je připraven běžkařský okruh o délce 600 m. Nad hotelem Grůň bývá o víkendech otevřené bufetové okénko. Novinkou v Mostech u Jablunkova je strojově upravovaná lyžařská běžecká stopa, která vede převážně přímo vnější korunou historického opevnění Šance. Asi kilometrový okruh je nejlépe začít u Návštěvnického centra opevnění Šance. Druhým východiskem může být prostor za kapličkou sv. Petra a Pavla u opevnění.

Návštěvnické centrum opevnění Šance (foto: Gorolské turistické informační centrum GOTIC, příspěvková organizace)

Pokud se na Gírovou vydáte pěšky a množství sněhu to dovolí, můžete se cestou stavit v Čertově mlýně. Dostanete se tam od turistického rozcestníku Štípanka (740 m n. m.) nebo v opačném směru od chaty Gírová. Čertův mlýn je skalní útvar na úpatí Gírové, se kterým je spjatá legenda o čertovi.

Vypráví se, že čert tady chtěl postavit mlýn a v něm mlít místní hříšníky, aby jejich duše bylo možné posílat rovnou do pekel. V převlečení za mysliveckého mládence čert přišel k místnímu bačovi, že chce na kopci postavit mlýn. Bača poznal, že to není myslivec, ale pekelník. A tak mu výstavbu mlýna dovolil za pytel zlaťáků, které mu čert hned předal. Bača však měl tři podmínky: bude to vodní, ne větrný, mlýn, musí ho postavit „mysliveček“ sám a musí to stihnout za jedinou noc, než ráno kohout zakokrhá. Čert se pochopitelně všech kohoutů v okolí zbavil, tedy kromě toho, kterého prozíravý bača schoval do pytle. Už to vypadalo, že mlýn bude hotov a žádný kohout nezakokrhá. Když ale bača vytáhl ukrytého kohouta, ten zakokrhal a pekelník už skoro hotový mlýn rozbořil. Ještě při běhu prý v jednom místě otiskl své kopyto, které je dodnes lákadlem pro turisty.

A jaký je skutečný původ Čertova mlýna na Gírové? Vznikl v době ledové a má jej na svědomí kontinentální severský ledovec. V pozdější době, po ústupu ledovce, začaly vlivem posunu hornin vznikat systémy puklin a dutin (pseudokrasové jeskyně). Několik jeskyní je možné si prohlédnou zvenku. Další jeskyně, také pseudokrasového původu, se nacházejí na severním svahu Gírové. Setkat se s nimi lze však také v dalších oblastech Beskyd, např. v okolí Kněhyně, Lysé hory, Radhoště apod.

Aktuální informace o upravovaných běžkařských trasách najdete na webu www.bilestopy.cz.