Na kolech po stopách hutnictví

Zažijte Těšínské Slezsko

Naučná cyklotrasa spojuje místa spjatá s historií prvotních hutnických zařízení a předchůdci dnešního komplexu Třineckých železáren, jako jsou vápenné pece, bývalá naleziště rudy, milíře atd. Na naučné stezce jsou umístěny informační tabule, najdete zde informaci, jakým způsobem fungovala např. vápenná pec nebo jak se používal milíř.Více zde: http://tesinem-na-kole.webnode.cz/news/po-stopach-hutnictvi/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

Zajímá Vás jak se vyrábí a v dřívějších dobách vyrábělo železo? Vydejte se na kole po tématické cyklotrase" Po stopách hutnictví" či jednotlivá místa navštivte pěšky nebo autem. Trasa spojuje místa spjatá s historií prvotních hutnických zařízení a předchůdci dnešního komplexu Třineckých železáren, jako jsou vápenné pece, bývalá naleziště rudy, milíře atd.

Jablunkov, město mezi horami s dlouholetou tradicí folkloru

Na cyklotrase "Po stopách hutnictví", která Vás provede historii a tajemstvím výroby železa na Třinecku, se vydáte z města Jablunkov. Do Jablunkova se můžete dostat autem, vlakem či autobusem. Malebné tradiční podhorské město Jablunkov, Vás uvítá úchvatným náměstím s muzeem Jablunkovska, oslní Vás místní dodržování tradic a život ístních obyvatel. Tím učininíme úvod na Vaší pouti za poznáním železa.

Za krajem "Gorolů"

Z města Jablunkov se vydáte směrem k obci Písek, cestou můžete navštívit Městský Les, který je významným svým amfiteátrem nebo areál Staré Ameryky včetně  letního koupaliště. Z obce Písek se vydáte na horu Bahenec, kde můžete navštívit horský hotel s pivními lázněmi. Výroba piva patří taktéž neodmyslitelně ke kraji "Gorolů", může zde vyzkoušet spoustu místních pivních speciálu. Místní muži pracující v Třineckých železárnách, pod jejíž zručnými rukama vznikalo samotné železo nebo produkty z něj se po náročné práci rádi osvěží zlatavým mokem. 

Trasa Vás dál povede Těšínskými Beskydy, tedy srdcem Gorolského lidu, kde můžete navštívit hospůdku na Filipce, která se vyznačuje dobrým jídlem i pivem. Odtud se dál vydáte do Nýdku.

Do kolébky želaza i oceli

Vesnice Nýdek patří neodmyslitelné k výrobě železa. Už v dřívějších dobách, tak jako ve většině měst Těšínského Slezska, se zde těžila železná ruda. Právě zdejší naleziště železa, které byly dosti značné, přispěly k tomu, že v blízkosti vzniklo hned dvoje železáren, a to v Třinci a mnohem dříve v Ustroni. Stojíme tedy u samé kolébky hutnictví na Třinecku. Také se zde pálilo dřevěné uhlí. O historíí těžby železa i o jeho zpracování již z dřívějších dob, se dovídáme i z legendy o Čantorijských rytířích, kde ústřední postavou je vyhlášený kovář Větrník právě z obce Nýdek. V Nýdku můžete taktéž navštívit dva dřevěné kostely, které zde stojí především z důvodu silného protestantismu v obci.

Cesta Vás dále povede k Vendryňským vápenným pecím, které taktéž přímo souvisí s Třineckými Železárnami. Ve vápenkách se kdysi pálilo vápno přímo pro železárny a později pro místní obyvatele. Je to technická památka velkého významu, která stojí za prohlédnutí. Vendyně je příměstskou obci Třinec a život ve městě je neodmyslitelně spojován s hutnictvím v podobě Třineckých Železáren.

Srdce Jablunkovského průsmyku

Následně se vydáte do samotného srdce všeho dění okolo hutnictví i Vaší cesty, tedy do industriálního města Třinec. Město Vás uvítá znakem Třineckých železáren a představí Vám památky, Třinecké železárny, muzeum Třineckých železáren či Werk Arenu, kde trénuji hokejoví mistři. Můžete se zde posilnit či doplnit své zásoby na cestě. Ale za zhlédnutí stojí především muzeum, které je přímo zasvěceno Třineckým železárnám a především hutnictví. Muzeum Vás seznámí nejen s místními tradicemi a historii ale také s výrobou železa, oceli ale především s historii Třineckých železáren. ZDE můžete také shlédnout film o Třineckých železárnách.

Toulky za tradicemi i čistou přírodou

Ovšem naše cesta pokračuje dál, opouštíme krásy "začouděného" města Třinec a vydáme se zpět do čisté přírody, tedy podhorských vesnic plných tradic.

Prvním navštívenou obci budou Oldřichovice, které jsou  nedílnou součásti Třinecká, jakožto v minulosti zemědělské centrum oblasti.

Z vesnice Oldřichovice si to nasměrujeme na Košařiska, jedné z nejtradičnějších vesnic okolí, kde se pálily milíře pro železárny. Dodnes jsou zde pořádany slavnosti spojené s připomínkou těchto tradic a to pálení Milíře s týdnem ukázek starých řemesel. Zde se dovíte vše o této problematice, výrobě kolomazi, dřevěného uhlí i o tradičních řemeslech ve zdejších vesnicích.Mezi tradiční akce regionálního významu patří na Košaiskách také tzv. Miyszani owiec.

O pálení milířů můžete také shlédnout dokument ZDE.

Zpět do Jablunkova

Z Košařisk nás čeká cesta zpět do obce Bocanovic a popřípadě následně do města Jablunkov kde svoje putování můžete zakončit v poklidném arboretu Jablunkovského sanatoria, odpočinkem pod stromy nebo v jedné z místích restaurací posilněním.

Na závěr ještě jednou zavzpomínejte na Třinecké železárny, vápenné pece, železnorudné padoly, milíře či původní mistní "horaly" pracující v železárnách a možná tak pochopíte jejich ráznou a tvrdou kulturu.

 
Celou trasa v GPX ZDE a na Interaktivních mapách ZDE!
Shrnutí:

Trasa měří přibližně 60 km a je klasifikována jako středně obtížná.

Zkrácený zápis trasy: Jablunkov č. 56 -> Písek č. 6086 -> Nýdek 6086-> Vendryně u školy 6085-> Třinec Sosna 6151 -> Oldřichovice ev. kostel č. 56 -> Milikov Pila č. 56 -> Bockov č. 56 (6081) -> Jablunkov (Bocanovice)

Detailní rozpis trasy krok po kroku ZDE!