Na Trojmezí a za nejvýchodnějším bodem České republiky

Aktuality | Cykloturistika

Udělejte si výlet z Mostů do Bukovce přes Hrčavu. Navštivte Trojmezí - místo styku 3 států na Hrčavě a nejvýchodnější bod České republiky v Bukovci. Jsou od sebe nedaleko.

Dopřejte si pohodový výlet na Trojmezí – na místo, kde se setkávají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska.

Ještě před více jak 27 lety Trojmezí trojmezím nebylo. Až rozdělením Československa a vznikem samostatné České republiky v roce 1993 se obec Hrčava stala místem, kde poznáte, že hranice jsou vlastně jen na papíře. Asi nikdo z nás nečekal, že rok 2020 nám ty již tak trochu zapomenuté „hranice“ připomene. 

K Trojmezí

Na Hrčavu lze vyrazit buď z Jablunkova, Mostů od Jablunkova nebo v opačném směru z Bukovce. Ve všech případech se stačí držet značení cyklotrasy Trojmezí Cyklotrack. Z Jablunkova tato trasa vede západním úpatím Polanky. Směrem z Mostů u Jablunkova se cyklisté na cyklotrasu Trojmezí Cyklotrack napojí na rozcestí Studeničný (660 m n. m.). Dál trasa pokračuje k chatě Studeničné, odkud pak klesáním po zpevněné cestě až na asfaltovou silnici vedoucí z Mostů na Hrčavu. Ta nabízí střídání stoupání a klesání, Hrčavu si však budou muset návštěvníci „zasloužit“ a „na“ Hrčavu si v závěru vyšlapat.

Z centra obce je to na Trojmezí cca 2 km. Návštěvníky tam zavede žlutě značená turistická trasa. Cestou na Trojmezí je v současné době možnost využít např. výdejové okno Sýrárny Hrčavský Grunt, kde můžete zakoupit výrobky z místní, nejen mléčné, produkce. Rovněž Pražírnička u Chalupky návštěvníkům dokáže v současné omezené době nabídnout kávové potěšení.

Také samotná obec Hrčava stojí za bližší prozkoumání. Obdivovat můžete např. dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje nebo Lurdskou jeskyní s léčivou vodou. Krásná okolní příroda a dochovaná lidová architektura vás zavede do času našich předků.

K nejvýchodnějšímu bodu

Z Hrčavy pak cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack kopíruje hranici s Polskem a od rozcestníku Na Dílku (675 m n. m.) vede dál do Bukovce. V Bukovci doporučujeme navštívit nejvýchodnější bod České republiky. Vede k němu naučná stezka o délce 500 m se sedmi zastaveními, na kterých se návštěvníci dozví zajímavé informace, např. o životě Goralů a o Přírodní rezervaci Bukovec – Olecky se vzácnou rašelinovou květenou. Kolo je nutné vést, v závěru naučné stezky (posledních cca 50 m) je úzký chodník nesjízdný. A to nejen pro kola, ale i např. pro kočárky.

 

Mechové království v okolí nejvýchodnějšího bodu České republiky.

Samotný nejvýchodnější bod České republiky je vyznačen vztyčeným pamětním kamenem. Zpočátku panovaly o nejvýchodnější bod dohady mezi obcemi Bukovec  a Hrčava. Bukovec je ale skutečně obcí s nejvýchodnějším bodem v České republice (v ČR jsou pak další 3 „nej“ body dle zbývajících světových stran) a Hrčava se zase může chlubit Trojmezím – stykem hranic 3 států. A obdobná místa jsou v České republice také pouze další 3.

Po prohlídce naučné stezky trasa pokračuje po místní komunikaci a dále po hlavní silnici vedoucí od hraničního přechodu s Polskem kolem skiareálu Kempaland. Ten nabízí v zimním období vyžití především rodinám s dětmi. Začínající lyžaři mohou využít služeb lyžařské školy, ti zkušenější ocení upravený svah a pohodovou atmosféru tohoto nevelkého skiareálu.

Kolem skiareálu Kempaland vede cyklotrasa č. 10 Olše – Olza, která pokračuje směrem do Jablunkova. Celková délka trasy z centra Mostů u Jablunkova do Bukovce k hotelu Kempa měří něco málo přes 20 km.