Návštěvnické centrum opevnění Šance - nový člen v rodině slevové karty Těšínské Slezsko Region Card

Aktuality

Do rodiny slevové karty Těšínské Slezsko Region Card přibyl nový člen – Návštěvnické centrum opevnění Šance.

Držitel TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO REGION CARD se kromě běžné návštěvy může těšit na 100% slevu na komentovanou prohlídku opevněním Šance s průvodcem nebo na 20% slevu na jedinečnou značku piva Šancmajster, které si může zakoupit pouze v Návštěvnickém centru opevnění Šance.

Kompletní přehled slev pro držitele TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO REGION CARD je k dispozici na webu www.tscard.cz.

 

Jablunkovské šance představují typický příklad opevnění prostoru horského přechodu. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která nemá srovnatelnou analogii nejen v České republice.

Foto: Gorolské turistické informační centrum, Mosty u Jalbunkova

Systém opevnění budovaný na jižní a jihovýchodní hranici Slezska od 16. do 19. století se nachází na území tří států – Česka, Slovenska a Polska, především v okolí Jablunkovského průsmyku (551 – 605 m n. m.). Již od pravěku zde vedla obchodní stezka, která byla ve středověku pro převažující obchod s mědí, přepravovanou z hornouherských dolů přes Slezsko dále do celé Evropy, nazývána měděnou stezkou. Se vzrůstajícím vojenským nebezpečím začal od 16. století převažovat strategický a vojenský význam průsmyku. Prvním impulsem k výstavbě opevnění se stalo turecké nebezpečí v 1. polovině 16. století.

V bezprostřední blízkosti Velké Šance v Mostech u Jablunkova se nachází nově otevřené Návštěvnické centrum opevnění Šance. V jeho interaktivní expozici získá turista komplexní informace – např. proč Šance na historické slezsko-uherské hranici byly, jak a kdy byly postaveny, čím se posádka bránila a spoustu dalšího.

Foto: Gorolské turistické informační centrum, Mosty u Jalbunkova

Více informací najdete na webových stránkcách návštěvnického centra www.opevneni-sance.cz.