Navštivte zámek Fryštát, projděte se zámeckým parkem, projeďte se na lodičkách

Aktuality

Karviná má co nabídnout!

Kde začít?


Zdroj: archiv Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Empírový zámek Fryštát je jedinečnou památkou svého druhu v regionu. Dochoval se jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města nacházely ještě ve 20. století. Zámek je z jedné strany propojen s oratoří kostela Povýšení sv. Kříže a z druhé strany skleněnou chodbou s vedlejší budovou „Lottyhaus“, se kterou tvoří jednotný architektonický celek.


Zdroj: https://www.zamek-frystat.cz/

Z jižní strany zámku se nachází 36 ha zámecký park (park Boženy Němcové) se vzácnými dřevinami, dětským koutkem, který je zcela nově pojatý – dřevěné domky a další prvky jsou propojeny lanovím nebo žebříky, a zookoutkem pro vysokou zvěř a drobné vodní ptactvo. V rekreačním areálu Loděnice si můžete zapůjčit loďky a projet se po slepém rameni řeky Olše. Areál Loděnice je také místem, kde se koná řada kulturních akcí. Pokud rybaříte, přibalte pruty.

Prohlédněte si areál Loděnice z výšky.

Zdroj: https://www.dokoran.info/

Kam z Loděnice?

Z Loděnice můžete vyrazit směrem k Historickým Lázním Darkov s více jak 150letou historií a nádherným lázeňským parkem. Lázně Darkov jsou jedny z nejstarších jodových lázních v Evropě. Určitě se zastavte v restauraci „Společenský dům“ a vychutnejte si kvalitní gastronomii včetně vlastních cukrářských specialit. Můžete si zde také zakoupit piknikovou tašku plnou dobrot a dopřát si piknik s rodinou či přáteli přímo v lázeňském parku.


Zdroj: https://www.laznedarkov.cz/restaurace-spolecensky-dum

Nebo raději piknik u Karvinského moře?

V důsledku důlních poklesů vzniklo jezero, kterému místní neřeknou jinak než Karvinské moře. To se postupně mění v rekreační oblast. U vodní plochy nedaleko silnice na Stonavu jsou veřejnosti k dispozici mola, lavičky, lehátka, převlékárny apod. Také vstup do vody je upravený a část břehu je lemována kamínkovou a písečnou pláží.

Ke Karvinskému moři se dostanete pohodlně na kole. Z obloukového mostu „Sokolovských hrdinů“ se vydáte po cyklotrase č. 6097 a po 200 m přejedete hlavní cestu směrem na Stonavu, odtud je to po nově vyasfaltované cestě již jen cca 150 m ke Karvinskému moři.

Zdroj: www.novinky.cz, Foto: Denisa Doležalová, Právo

V místní části Karviná Doly se nachází rarita evropského měřítka – šikmý kostel sv. Petra z Alkantary. V důsledku důlních poklesů se „propadl“ o neuvěřitelných 37 metrů, to odpovídá cca 13 patrům výškové budovy! Díky projektu „Otevřené chrámy“ můžete až do 31. 10. 2021 (so 10:00 – 18:00, ne 11:30 – 18:00) nahlédnout do interiéru šikmého kostela.

Pokud se podzim chystáte strávit na kole, projeďte se po Železné stezce. Jedná se o jedinečnou turistickou atrakci. Z části vede po bývalých kolejových tratích. Celková délka trasy je 43 km. Na české straně projedete Karvinou a Petrovicemi u Karviné, na polské straně pak obec Godów, města Jastrzebie-Zdroj a Zebrzydowice. Průvodce po stezce si můžete stáhnout na stránkách https://severnimorava.travel/co-delat/dobrodruzstvi-a-sport-leto/kola-a-kolobezky/zelezna-cyklotrasa.

Zdroj: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazny_Szlak_Rowerowy

Více informací o turistických atraktivitách na karvinsku získáte v MIC Karviná a TIC Petrovice u Karviné. Další tipy také na kudyznudy.cz.

TIP: TIC Petrovice u Karviné se pyšní krásnou bylinkovou zahrádkou, tak se tam určitě zastavte.