Navštivte zámek Fryštát VSTUP ZDARMA, projděte se zámeckým parkem, projeďte se na lodičkách

Aktuality

... protože léto ještě nekončí a hra "Po stopách draka v Těšínském Slezsku" pokračuje. A Karviná má co nabídnout!

Víte, že Karviná má své moře? Láká vás procházka zámeckým parkem, svezení na lodičce nebo projížďka po cyklostezce, kde dříve jezdívaly vlaky? Ať už zavítáte do Karviné jako návštěvník Lázní Darkov nebo v rámci rodinného výletu, budete překvapeni, co vše zde můžete zažít. Karviná prostě žije!

Karviná je poslední zastávkou v naší letní hře pro rodiny s dětmi „Po stopách draka v Těšínském Slezsku“. Razítko do dračí mapy můžete získat na zámku Karviná – Fryštát, kde se pro pohádku „Když draka bolí hlava“ natáčela královská svatba, nebo v areálu Loděnice, kde vám připraví mimo jiné také dračí nápoj. Pokud máte ve své dračí mapě min. tři razítka, čeká na vás pohádková odměna (pro prvních 100 soutěžících, kteří zašlou fotografii mapy s razítky na mail management@tesinskeslezsko.cz).

Kde začít?


Zdroj: archiv Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Empírový zámek Fryštát je jedinečnou památkou svého druhu v regionu. Dochoval se jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města nacházely ještě ve 20. století. Zámek je z jedné strany propojen s oratoří kostela Povýšení sv. Kříže a z druhé strany skleněnou chodbou s vedlejší budovou „Lottyhaus“, se kterou tvoří jednotný architektonický celek.


Zdroj: https://www.zamek-frystat.cz/

Z jižní strany zámku se nachází 36 ha zámecký park (park Boženy Němcové) se vzácnými dřevinami, dětským koutkem, který je zcela nově pojatý – dřevěné domky a další prvky jsou propojeny lanovím nebo žebříky, a zookoutkem pro vysokou zvěř a drobné vodní ptactvo. V rekreačním areálu Loděnice si můžete zapůjčit loďky a projet se po slepém rameni řeky Olše. Areál Loděnice je také místem, kde se koná řada kulturních akcí. Pokud rybaříte, přibalte pruty.

Prohlédněte si areál Loděnice z výšky.

Zdroj: https://www.dokoran.info/

Kam z Loděnice?

Z Loděnice můžete vyrazit směrem k Historickým Lázním Darkov s více jak 150letou historií a nádherným lázeňským parkem. Lázně Darkov jsou jedny z nejstarších jodových lázních v Evropě. Určitě se zastavte v restauraci „Společenský dům“ a vychutnejte si kvalitní gastronomii včetně vlastních cukrářských specialit. Můžete si zde také zakoupit piknikovou tašku plnou dobrot a dopřát si piknik s rodinou či přáteli přímo v lázeňském parku.


Zdroj: https://www.laznedarkov.cz/restaurace-spolecensky-dum

Nebo raději piknik u Karvinského moře?

V důsledku důlních poklesů vzniklo jezero, kterému místní neřeknou jinak než Karvinské moře. To se postupně mění v rekreační oblast. U vodní plochy nedaleko silnice na Stonavu jsou veřejnosti k dispozici mola, lavičky, lehátka, převlékárny apod. Také vstup do vody je upravený a část břehu je lemována kamínkovou a písečnou pláží.

Ke Karvinskému moři se dostanete pohodlně na kole. Z obloukového mostu „Sokolovských hrdinů“ se vydáte po cyklotrase č. 6097 a po 200 m přejedete hlavní cestu směrem na Stonavu, odtud je to po nově vyasfaltované cestě již jen cca 150 m ke Karvinskému moři.

Zdroj: www.novinky.cz, Foto: Denisa Doležalová, Právo

V místní části Karviná Doly se nachází rarita evropského měřítka – šikmý kostel sv. Petra z Alkantary. V důsledku důlních poklesů se „propadl“ o neuvěřitelných 37 metrů, to odpovídá cca 13 patrům výškové budovy! Díky projektu „Otevřené chrámy“ můžete až do 1. 11. 2020 (so 10:00 – 18:00, ne 11:30 – 16:30) nahlédnout do interiéru šikmého kostela. Navíc se ke kostelu můžete svézt dobovým autobusem Karosa ŠL 11 (termíny 30.8.2020 a 27.9.2020, nutná online rezervace!).

Pokud se podzim chystáte strávit na kole, projeďte se po Železné stezce. Jedná se o jedinečnou turistickou atrakci. Z části vede po bývalých kolejových tratích. Celková délka trasy je 43 km. Na české straně projedete Karvinou a Petrovicemi u Karviné, na polské straně pak obec Godów, města Jastrzebie-Zdroj a Zebrzydowice. Průvodce po stezce si můžete stáhnout na stránkách https://severnimorava.travel/co-delat/dobrodruzstvi-a-sport-leto/kola-a-kolobezky/zelezna-cyklotrasa.

Zdroj: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazny_Szlak_Rowerowy

Více informací o turistických atraktivitách na karvinsku získáte v MIC Karviná a TIC Petrovice u Karviné. Další tipy také na kudyznudy.cz.

TIP: TIC Petrovice u Karviné se pyšní krásnou bylinkovou zahrádkou, tak se tam určitě zastavte.