Objevte tajemství pralesa Mionši

Vítejte u nás

Nejatraktivnější části Těšínského Slezska jsou bezesporu Těšínské Beskydy. Tato část Západních Karpat sousedících s Polskem a Slovenskem je charakteristická krásnou přírodou a ve svém srdci uchovává největší prales Mionši. 

Prales MIonši

Prales Mionši je  národní přírodní rezervace v okrese Frýdek Místek. Jedná se o nejzápadnější jedlo- bukový lesní komplex Západních Karpat. Rozloha činí zhruba 169 ha a patří mezi největší v České Republice. Divoké horské lesy si zde zachovaly svůj horský ráz, a v posledních letech se do něj navrátily velké šelmy, což z něj dělá nejdivočejší pohoří České Republiky. Může se tak stát, že narazíte na stopu vlka či trus medvěda, ale z důvodu jejich plachosti je z největší pravděpodobností nezahlédnete. Prales se nachází východně od obce Dolní Lomná. Do rezervace je povolen vstup pouze s průvodce a jen po vyznačených náučných trasách. 

Dominantní lesy Těšínských Beskyd Vám taktéž poskytnou naučné stezky, jako je stezka dávných horalů, či stezka k nejvýchodnějšímu bodu České Republiky začínající v obci Bukovec a končící v obci Hrčavá. Takzvané Hrčavské Trojmezí, je nejvýchodnější bod České Republiky a je zde možné stát zárověn na území Polska, Slovenska a České Republiky.

Údolí Lomné

Samotná cesta malebným údolím Dolní a Horní Lomné Vás nenechá chladnými. Krásná příroda přímo vybízí k nakouknutí do jejích zákoutí. Rekreační oblast údolí Lomné nabízí spoustu příjemných penzionu a hotelů k ubytování. Při návštěvě Lomné nezapoměntě navštívit  Zemědělský Dvorek s ukázkou tradičního zpracování ovčího mléka, Lomňanské muzeum a vyzkoušet místní pivo Lomňan.  

Zážitkové centrum URSUS

Světem dávné přírody, velkých šelem i historie vzniku Beskyd Vás provede zážitkové centrum Ursus v Dolní Lomné, kde si můžete medvěda důkladně prohlédnout i ohmatat v dřevěné podobě. Zde můžete shlédnout 3D film o Beskydech či si prohlédnout velký model Beskyd. 

Mezi přírodní dědictví Těšínska taktéž patří skalní útvar Čertův Mlýn na hoře Gírová, kde se vypínají skalní stěny až do desetimetrové výšky. 

Náš tip: Naplánujte si svůj výlet pomoci interaktivní mapy. Nebo využijte jeden z naplánovaných výletu přímo ZDE.