Pohodová cyklotrasa podél řeky Olše nabízí několik novinek

Aktuality

Cyklotrasa č. 10 je páteřní cyklotrasou česko-polského příhraničí. Začíná v Bukovci a končí v Bohumíně u hraničního přechodu s Polskem (Bohumín – Chałupki).

Cyklotrasa č. 10 se vine podél řeky Olše a nabízí jedinečné zážitky. O tom svědčí její oblíbenost. V soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje za rok 2022 se umístila na 2. místě. Ze sedla kola návštěvníci mohou poznat krásy i zajímavosti českopolského příhraničí - Těšínského Slezska.

Turistická oblast Těšínské Slezsko je protkána hustou sítí cyklotras různé obtížnosti. Těšínské Beskydy prověří fyzickou zdatnost a odhodlání. Rovinatý terén kolem Olše je zase ideální pro pohodové výlety s dětmi nebo pro aktivní seniory.

Délka trasy je necelých 80 km a v terénu je po celé své délce značena tradičním způsobem, tj. žlutými cedulkami s číslem cyklotrasy. Je sjízdná na běžném cykloturistickém kole a z větší části vede po místních komunikacích, místy pak po cyklostezkách určených pouze cyklistům.

„Desítka“ začíná v Bukovci, v obci s nejvýchodnějším bodem Česka, a pokračuje do Jablunkova, které se pyšní titulem nejvýchodnější město České republiky.

V Jablunkově doporučujeme navštívit nově otevřené Muzeum trojmezí, které se nachází nedaleko náměstí. Také nedaleké Světové Muzeum a Knihovna Bible stojí za návštěvu. Současná expozice čítá téměř 1 000 exponátů a stále se rozšiřuje. Nejstarší exponát pochází z 2. poloviny 16. století.

V Hrádku se řeka Olše zařezává do odolného skalnatého podloží. Zdejší občerstvení na břehu řeky, v místě zvaném Belko, nabízí příjemné posezení ve stínu stromů. V Hrádku lze navštívit Vesnické muzeum. Z Hrádku cyklotrasa pokračuje do Bystřice. Bystřické muzeum vzniklo v budově kina a přibližuje životní podmínky obyvatel Těšínského Slezska v dřívějších dobách. Z Bystřice pokračuje cyklotrasa do Vendryně, a dále do Třince. Z terasy u vlakového nádraží je zajímavý pohled na Třinecké železárny. Proč železárny vznikly právě v Třinci, na březích řeky Olše, se návštěvníci dozví v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Na návrší nad Třineckými železárnami se nachází kostel sv. Alberta a spolu s farou a domkem kostelníka vytváří jedinečný architektonický celek.

Z Třince pokračuje cyklotrasa do Těšína. Českým Těšínem opět vede podél Olše a přes Masarykovy sady pokračuje do Chotěbuze. Archeopark Chotěbuz – Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Venkovní v podobě raně středověkého slovanského hradiska je přístupný od dubna do října, vnitřní expozice ve vstupní budově je otevřena celoročně.

Cyklotrasa pokračuje dále do Karviné. Zámek Fryštát s kostelem Povýšení sv. Kříže je turistickým lákadlem nejen pro hosty Lázní Darkov, které se ve městě nacházejí. Zámek byl restaurován a otevřen až v roce 1997. Jeho historie je spjata s rodem Larisch-Mönichů. Na Masarykově náměstí pak určitě nelze minout nově otevřené Bistro Bokovka. Za návštěvnu v Karviné stojí také kostel sv. Petra z Alkantary, tzv. Šikmý kostel. Ten je však od cyklotrasy vzdálen 3,5 km.

Z Karviné cyklotrasa pokračuje přes Dětmarovice a Dolní Lutyni do Bohumína. U soutoku Olše s Odrou se nachází přírodní památka Hraniční meandry Odry. Se zajímavostmi této lokality návštěvníky seznamuje stejnojmenná naučná stezka. Cyklotrasa pokračuje do Starého Bohumína k česko-polskému hraničnímu přechodu Bohumín – Chałupki, kde končí. Úspěšné zdolání cyklostezky je možné příjemně zakončit v restauraci Hotelu pod zeleným dubem. Ve sklepních prostorách hotelu je Muzeum města Bohumína. Obdivovat zde návštěvníci mohou např. mamutí stoličku nebo hraniční kámen z dob vlády Marie Terezie. Tyto poklady vyplavila řeka Odra při rozsáhlých povodních v roce 1997.

Zájemcům je k dispozici cykloturistická mapa Olše  – Olza v měřítku 1 : 50 000. Průběh cyklotrasy je v mapě barevně zvýrazněn. Mapa také obsahuje seznam subjektů půjčujících elektrokola a rovněž seznam míst, kde se nacházejí nabíjecí stanice pro elektrokola. Cykloturistická mapa je zdarma k dostání na všech informačních centrech turistické oblasti Těšínské Slezsko. V elektronické podobě je k dispozici na webových stránkách www.tesinskeslezsko.cz.

Na řadě míst je možné uplatnit kartu Těšínské Slezsko Region Card. Ušetřit tak návštěvníci mohou např. na vstupném, a to ve výši až 100 %.