Poznejte malebnou krajinu Beskyd, navštivte Trojmezí na Hrčavě

Aktuality

Zapojte se do hry Po stopách draka v Těšínském Slezsku. Navštivte Trojmezí na Hrčavě a přidejte si razítko do Dračí mapy.

Po stopách draka v Těšínském Slezsku

Nevíte, kam vyrazit o prázdninách s dětmi? Přijeďte do Těšínského Slezska. Připravili jsme pro vás 5 zajímavých jednodenních výletů, které vás provedou místy, kde se točila pohádka Když draka bolí hlava. Dnes vám představíme první z nich - výlet na Trojmezí na Hrčavě.

 

Poznejte malebnou krajinu Beskyd, navštivte Hrčavu a okolí

Obec Hrčava má výjimečnou polohu. Leží v nejvýchodnějším cípu České republiky, na česko-slovensko-polském pomezí. Díky své odlehlosti si uchovala svůj původní ráz. Procházka obcí místy připomíná procházku živým skanzenem. Nachází se zde dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje, a také Lurdská jeskyně se studánkou, jejíž voda je podle pověsti léčivá. Velkým turistickým lákadlem je ale právě Trojmezí, místo, kde se setkávají hranice tří států  - Česka, Polska a Slovenska.

Jak se tam dostat?

Hrčavu můžete navštívit několika způsoby. Pokud zvolíte veřejnou dopravu, nejbližší vlakové nádraží je v Mostech u Jablunkova, a dále pak můžete pokračovat autobusem, který vás zaveze klikatými lesními cestami přímo do Hrčavy. Možnost přestupu z vlaku na autobus je také v Návsí. Přímé autobusové spojení je možné z Třince nebo Jablunkova. Do obce se lze samozřejmě také vydat autem. Pro příjezd do Mostů u Jablunkova je ideální využít rychlostní komunikaci I/11 a v Mostech u Jablunkova pak odbočit na komunikaci vedoucí na Hrčavu. Připravte se na úzkou cestu nekonečnými lesy, na jejímž konci vás čeká vytoužená Hrčava.

Pokud si troufnete Hrčavu dobýt na kole, je možné využít cyklotrasu vedoucí z Jablunkova přes Písek a Bukovec, příp. cyklotrasu vedoucí z Mostů u Jablunkova. Pro zdatné cyklisty se nabízí cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která tvoří okruh o celkové délce 75 km.

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/trojmezi-cyklotrack-cyklotrasa-vychodni-casti-be

Půjčte si elektrokolo

Pro naplánování cyklovýletu můžete také využít aktualizovanou cykloturistickou mapu Olše – Olza v měřítku 1 : 50 000, která je k dostání na všech infocentrech turistické oblasti Těšínské Slezsko. Najdete zde také přehled nabíjecích stanic pro elektrokola a rovněž místa, kde si elektrokola můžete vypůjčit. Nejblíže půjčovnu najdete v Mostech u Jablunkova (IC), Bukovci (obec) a Jablunkově (IC). Elektrokola si můžete vypůjčit také přímo na Hrčavě (Hrčavské muzeum nebo na OÚ). Doporučujeme si vypůjčení kol předem domluvit a zarezervovat.

Pro pěší turisty vede z Mostů u Jablunkova červeně značená turistická trasa přes Girovou a Komorovský Grúň, dále pak po žluté až do Hrčavy. Trasa měří 11 km a občerstvit se můžete na turistické chatě Studeničné a Girová.

Z centra obce na Trojmezí

K samotnému Trojmezí vás z centra obce dovede žlutá turistická značka (2,3 km). Cestou se určitě zastavte na Hrčavském Gruntu – místní farmě s širokou nabídkou regionálních produktů, především sýrů. Osvěžit se také můžete Hrčavským pivem nebo „dračím nápojem“, neboť právě Hrčavský grunt je jedním z míst, kde můžete získat razítko do „dračí mapy“, kterou obdržíte na místě (nebo již máte z jiných míst zapojených do hry).

Zdroj: archiv Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z.s.

Foto: archiv Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z.s.

A kam dál?

Samotná Hrčava stojí za důkladnější prozkoumání. V obci se nachází Hrčavské muzeum, které nyní prochází rekonstrukcí a exponáty bude možné shlédnout až po dokončení rekonstrukce, ale můžete se zde občerstvit a odnést si i pamětní minci s motivem z Hrčavy.

Hrčava se může pyšnit dřevěným kostelíkem sv. Cyrila a Metoděje nebo Lurdskou jeskyní s léčivou vodou. Krásná okolní příroda a dochovaná lidová architektura vás zavede do času našich předků.

Z Hrčavy se můžete vydat do Bukovce, kde se nachází nejvýchodnější bod České republiky. Ve wellness hotelu Kempa si můžete dopřát nejen odpočinek a relaxaci, ale také vynikající gastro zážitek. V sousedství hotelu se nachází pohádkový parčík „Cestujeme po Evropě“ vybavený několika pohádkovými atrakcemi jako např. domek na kuří nožce, drak ve sluji, zážitkový chodník či lanové bludiště. Na své si přijdou také inline bruslaři.

https://regiony.rozhlas.cz/areal-v-bukovci-vas-provede-celou-evropou-zeme-poznate-podle-pohadek-7415504#&gid=1&pid=7

Foto: https://regiony.rozhlas.cz/areal-v-bukovci-vas-provede-celou-evropou-zeme-poznate-podle-pohadek-7415504#&gid=1&pid=7

Pokud se z Hrčavy vydáte do Mostů u Jablunkova, ocitnete se v obci turistům zaslíbené. Mosty u Jablunkova nabízejí širokou nabídku ubytování a jsou výchozím bodem na okolní beskydské kopce (tur. chata Skalka, Severka, Kamenná chata, Studeničné, Girová). Novinkou v Mostech u Jablunkova je Návštěvnické centrum opevnění Šance, které přibližuje historii středověkého opevnění.

Zdroj: https://www.gotic.cz/cs/sance

Foto: https://www.gotic.cz/cs/sance

Užijte si krásný výlet a nezapomeňte, že stačí 3 razítka v Dračí mapě a můžete získat krásnou odměnu (platí pro 100 zaslaných map (sken, fotografie) na adresu management@tesinskeslezsko.cz).

Více info na https://www.tesinskeslezsko.cz/clanek/po-stopach-draka-v-tesinskem-slezsku-letni-zabava-pro-celou-rodinu/.