Putování po horských chatách

Zažijte Těšínské Slezsko

Kopce Těšínských Beskyd ukrývají přibližne dvacet krásných turistických chat, nabízejících skvělou ve většině případu místní kuchyni i stylové ubytování v čistém horském prostředí. Ptáte se, odkud se tu vzaly a jak je nejít? Vydejte se putovat naší horalskou krajinou a poznávat každou chatu jednotlivě. Naplánovali jsme pro Vás cestu, kterou si můžete projít na interaktivní mapě. Celá trasa je i v PDF formátu ZDE.

Náš tip

Naši cestu jsme naplánovali na tři dny. Začneme ve vesnici Komorní Lhotka. Odtud se vydáme po žluté trase na Prašivou, která je zároveň i poutním místem s dřevěným kostelem sv. Antonína Paduánského a turistickou chatou. Odtamtud budeme pokračovat po červené turistické značce dál k rozcestí na Kotaři, za nímž nás čeká další z beskydských chat. Přes vrcholy Ropičky a Kalužný zamíříme na další, toho dne už třetí chatu, tentokrát pod horou Slavíčem. Kdybychom si chtěli první den trochu ulehčit, tak vyrazíme z Oldřichovic lanovkou na Javorový, další kratší výstupy pak vedou z Oldřichovic přes turistické chaty nedaleko Kozince a Ostrého, z Milíkova přes Kozubovouči z Horní Lomné po modré přes Kamenitý. Na některé z posledních chat můžeme přenocovat, neboť v nohách budeme mít 21 km, a za sedlem pod Slavíčem nás čeká 16 km lesem, kde žádné ubytování nenalezneme.

Druhého dne nás čeká 26 km dlouhý pochod, který převážnou částí vede hlubokými lesy masivu Malý a Velký Polom, kde potkáme jen málo lidí. Celý den půjdeme po červené turistické značce s výjimkou krátkého úseku od sedla k hřebeni Malého Polomu, kde je značka modrá. Tato změna nás čeká asi po 5 km cesty. Ze sedla Pod Malým Polomem pokračujeme 7 km k nádhernému poutnímu místu s kaplí a studánkou, zvanému Muřinkový vrch. Odtamtud vede 3,5 km dlouhá cesta s krásnými výhledy na oblast kysuckých Beskyd na turistickou rozhlednu Tetřev, kde se nachází první z turistických chat dnešního pochodu. Nevyužijeme-li ji k občerstvení, můžeme tak na následujícím hřebeni učinit ještě dvakrát. Potom nás čeká první sestup do civilizace, a to Mostů u Jablunkova. Důvodem je Jablunkovský průsmyk, který v tomto místě Beskydy rozděluje.

Z vesnice postavené na místě jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen historie střední Evropy, Měděné stezky, pak budeme pokračovat po červené asi 4 km cestou k chatám pod vrchy Studeničný či Gírovou, kde naši dnešní cestu můžeme ukončit.

Budete-li chtít navštívit zbytky zdejšího protitureckého opevnění zvaného Jablunkovské šance, pak si můžeme cestu prodloužit a za rozhlednou Tetřev z místa zvaného Kostelky odbočit doprava po modré turistické značce, která nás dovede do Mostů u Jablunkova části Šance, v níž se opevnění nachází. Odtamtud pak budeme stále po modré pokračovat okrajovými částmi obce Mosty u Jablunkova a dále lesem až rozcestníku Studeničný, kde se opět připojíme k červené turistické značce. Přenocovat můžeme na některé z následujících chat, jež se na hřebeni nacházejí.

Třetího dne nás čeká více než 23 km lesních cest a turistických chodníků. Vydáme se po červené turistické značce a asi po 5 km se opět podíváme do civilizace. Tou je nejvýchodnější vesnice České republiky, Bukovec. Odtamtud budeme po červené pokračovat 5 km na Bahenec až do sedla Groníček. Dále se vydáme po modré na Velký Stožek, pod nímž je na polské straně další z pěkných turistických chat. Až se občerstvíme, vyrazíme po žluté k osadě Zimný a dále po červené na Filipku. Tam nás čeká poslední možnost občerstvení. Své putování jsme začali ve vesnici Komorní Lhotka pod dřevěným kostelem na Prašivé a ukončíme v Bystřici nad Olší (4 km po žlutě značené cestě). Jedná se o další z pěkných vesnic Těšínského Slezska a zdobí ji dřevěný kostel Povýšení sv. kříže z roku 1897.

Úvodní foto: Chata Prašivá