Tohle jinde nemají! Hlasujte v anketě o nejzajímavější místa Moravskoslezského kraje!

Aktuality

iDNES.cz vybírá unikátní výletní cíle v krajích na země! Turistická oblast Těšínské Slezsko je součástí Moravskoslezského kraje a máme v této anketě hned 2 želízka v ohni! Prvním je největší prales u nás Mionší v Dolní Lomné v srdci Těšínských Beskyd a druhým "šikmý kostel" sv. Petra z Alkantary nedaleko Karviné. 

Všechny výletní cíle Moravskoslezského kraje si můžete projít ZDE a hlasovat pro  prales Mionší a šikmý kostel můžete ZDE

Prales Mionší

Vydejme se společně z Jablunkova směrem do Horní Lomné a po cestě údolím budeme postupně obklopováni krásnou přírodou Těšínských Beskyd a hlubokými lesy, jimiž jsou okolní kopce pokryty. V r.1904 si zde nechal arcivévoda Bedřich Habsburský zvaný „markýz Gero“ vystavět loveckou chatu v níž trávil volný čas odpočinkem a lovem tetřevů, kteří jsou zde dnes uměle vysazováni. Právě tetřev se stal symbolem svahů vrcholů Úplaz a Velká Polana, které díky své nedostupnosti byly ušetřeny těžbě dřeva a zachoval se tak zde jedlobukový lesní komplex dnes zvaný prales Mionší. Ten je díky své rozloze téměř 170ha největším pralesem u nás. Najdeme zde mozaiku lesních porostů, menších lesních luk – tzv. polan, pramenisek a skalek. Je domovem asi 110 druhů obratlovců, z toho 73 druhů ptáků a bohatství hub jej řadí mezi neznámější mykologické lokality u nás. Prales dnes nelze navštívit přímo, ale pro zájemce je vybudována naučná stezka provozována každoročně od 1. června do 15. září. Je značená symbolem tetřeva, dlouhá 7km s převýšením 330m a její začátek i konec hledejte v Dolní Lomné asi 200m od autobusové zastávky Matyščina louka. Na místě lze také zaparkovat auto. Je zde 10 zastavení s informačními tabulemi, které Vás seznámí s místními rostlinami, zvířecími obyvateli a dozvíte se, proč a jak prales vznikl, jak funguje přirozený les bez zásahu člověka a také něco ze života místních horalů. Letos se nabídka pro návštěvníky rozšířila o Pohádkovou stezku pro nejmenší a o další Stezku krajinou dávných horalů, která má 4km a 7 zastavení a nabídne pohled na život v této oblasti očina horalů před 100 lety. K dispozici je také informační centrum a zemědělský dvorek s dřevěnou kolibou, kde návštěvníci poznají tradiční způsoby zpracování ovčího mléka a lákadlem jsou také hospodářská zvířata. Nově je na místě také dětské hřiště. Z pralesa Mionší se tak stala další turistická atraktivita Těšínských Beskyd, kterou stojí za to navštívit i s celou rodinou!

"Šikmý kostel" v Karviné

Pro svou jedinečnost stojí za návštěvu kostel sv. Petra z Alkantary, který v průběhu let poklesl s okolím o 37m a naklonil se o 6,8 stupně. Vzhledem k postupné stabilizaci terénu mohla být v letech 1996-97 provedena jeho rekonstrukce a nyní kostel slouží nadále svému původnímu účelu a podobně jako „šikmá věž“ v Pise přitahuje pravidelně nové návštěvníky. Nalezneme jej necelých 6km od Karviné směrem na Orlovou.

Podobných unikátů nabízí turistická oblast Těšínské Slezsko mnohem více a Vy je nyní můžete poznávat ještě navíc levněji. Stačí si pořídit kartu hosta Těšínské Slezsko Region Card, která nabízí 130 hodnotných slev od 20% výše na služby a atraktivity u již 60 zapojených partnerů ze všech odvětší cestovního ruchu a trávení volného času! Kartu můžete získat i ZDARMA jako benefit k ubytování v rámci pobytového balíčku u některého ze smluvních ubytovatelů, nebo si ji můžete zakoupit přímo ža 85Kč v síti turistických informačních center.

Veškeré informace o kartě hosta Těšínské Slezsko Region Card naleznete na stránkách:

www.tscard.cz