Údolí Lomné – jedno z nejdelších údolí Beskyd

Aktuality

Zapojte se do hry Po stopách draka v Těšínském Slezsku. Navštivte Dolní Lomnou a přidejte si razítko do Dračí mapy.

Dolní Lomná leží v malebném údolí Těšínských Beskyd. Protéká ji horská bystřina Lomná s průzračně čistou vodou. Spolu s navazující Horní Lomnou patří Dolní Lomná po desetiletí k vyhledávaným turistickým cílům v Beskydech.

Přímo v centru obce se nachází Národopisný areál Matice Slezské. Je místem, kde se tradičně konají různé kulturní a společenské akce. Nejednou se areál Matice Slezské také objevil jako kulisa ve filmu. V sousedství se nachází Lomňanské muzeum, jehož budova je replikou původní lomňanské školy z roku 1852. Právě budova muzea byla jednou z lokací, kde se natáčela pohádka „Když draka bolí hlava“. A také místem, kde dostanete razítko do své Dračí mapy. Hned vedle, v hotelu Pod akáty, pak kromě jiného nabízejí také Dračí nápoj. K němu děti obdrží pohádkové pexeso nebo nálepky.

Zdroj: http://www.lomnadolina.cz/archiv-akci/top-20-places-to-visit-in-lomna-dolina.html

Jak se tam dostat?

Dolní Lomná je velmi dobře přístupná všemi druhy dopravy. Z Třince nebo Jablunkova, nejvýchodnějšího města České republiky, jezdí pravidelné autobusové linky. Využít také můžete vlakové spojení, v Návsí je však potřeba přestoupit na autobus. Pro auta je v centru obce vybudováno několik parkovišť. Nejideálnějším prostředkem pro poznávání Dolní Lomné je však kolo.

Co navštívit?

Podél toku Lomné vede cyklotrasa č. 6082. Za viaduktem se nachází parkoviště a odtud je cyklotrasa vedena po samostatné cyklostezce. Je proto ideální také pro rodiny s dětmi, protože se vyhnete všem motorovým vozidlům a odpočinout si můžete na několika odpočívkách s přístřeškem. Cyklostezka vede bezprostředně podél toku v příjemném stínu okolních stromů a dovede vás až do centra obce. Cestou se stavte v URSUSu – zážitkovém centru, které vám představí zdejší hory i ekosystém. Ochutnat zde můžete bramborové placky a najdete zde jak vnitřní, tak venkovní expozice s interaktivními prvky. Přímo v centru obce se nachází dětské hřiště „Zbojnická stezka“.


Zdroj: Facebook - URSUS zážitkové centrum

Po téže cyklostezce je možné dojet až k naučné stezce Krajinou dávných horalů nebo naučné stezce Mionší, která je přístupná pouze s průvodcem (rezervace průvodce na tel. 734 670 950, naučná stezka je přístupná od 1.6. do 15.9.). Cestou se určitě zastavte na Zemědělský dvorek, kde si můžete hospodářská zvířata nejen prohlédnout a pohladit, ale třeba také pomoci s krmením.


Zdroj: https://www.dolnilomna.eu/index.php/galleries/prales/

Kam se vydat dál?

Dolní Lomná je výchozím bodem k několika turistickým chatám – Severka, Kamenná chata – Rozhledna Tetřev, Skalka, Kozubová, Kamenitý, Slavíč. Všechny chaty nabízejí příjemné venkovní posezení, občerstvení a teplou kuchyni, samozřejmostí je také ubytování. Z turistické chaty Skalka se můžete svézt na horských koloběžkách, na Slavíči si můžete půjčit horská elektrokola. Kozubová je vybavena nabíjecí stanicí na elektrokola. V samotné Dolní Lomné se nachází několik subjektů, kde si můžete půjčit klasická kola nebo také elektrokola. Přehled půjčoven elektrokol najdete v aktualizované cykloturistické mapě Olše – Olza, která je k dostání na všech IC turistické oblasti Těšínské Slezsko.

V Dolní Lomné se každoročně koná několik kulturních a společenských akcí. Mezi tradiční patří festival Slezské dny, Festival na Pomezí, Vozatajské závody nebo lomňanský Podzimní jarmark.

Další zajímavé tipy najdete na stránkách: http://www.lomnadolina.cz/.

Více informací ke hře Po stopách draka v Těšínském Slezsku naleznete na webu:

https://www.tesinskeslezsko.cz/clanek/po-stopach-draka-v-tesinskem-slezsku-letni-zabava-pro-celou-rodinu/