Vydejte se za krásami vendryňské přírody

Aktuality

Putování s drakem vás zavede do podhorské vesnice Vendryně, kde se děj pohádky odehrával v zimě. Abyste si mohli ale užívat místní zimy, jako si jí v pohádce Když draka bolí hlava užívali princ s princeznou a Blivajzem, budete si muset ještě počkat. Byla by ale škoda obec Vendryni a přilehlé okolí nenavštívit už nyní, na sklonku léta.

Obec Vendryně leží v těsném sousedství Třince a rozprostírá se od Ostrého k Ostrému. Přesněji téměř od Ostrého (1 044 m n. m.) v Moravskoslezských Beskydech téměř k Ostrému vrchu (709 m n. m.) ve Slezských Beskydech. Obcí protéká řeka Olše (Olza), která si i v předpolí Třince uchovala svůj přirozený charakter a je využívána jak místními rybáři, tak ke koupání a slunění.


Zdroj: https://www.pod.cz/atlas_toku/olse.html

Obec je velmi dobře přístupná nejen autem, ale také vlakem (žel. st. Vendryně - Wedrynia), příp. autobusem. Rovněž obcí vede několik cyklotras (Trojmezí Cyklotrack, Po stopách hutnictví). A řada cyklistů si už vyzkoušela cyklotrasu Vendryňský kotár, kde se každoročně koná závod pro celou rodinu.


Zdroj: http://www.oboravrozna.cz/fotogalerie

Chcete-li se vydat za krásami vendryňské přírody, stačí následovat stejnojmennou naučnou stezku. Naučná stezka o celkové délce 32 km je rozdělena na dva okruhy a dozvíte se zajímavosti o historii obce Vendryně, kulturních památkách či flóře a fauně Beskyd.

První okruh (10 km) naučné stezsky Za krásami vendryňské přírody vás zavede do Slezských Beskyd, k hranici s Polskem. U hranic se nachází obora Vrožná pro chov daňčí a mufloní zvěře. Nedaleko, hned u autobusové zastávky Vendryně, vápenka, se nachází významná industriální památka – vápenné pece. Pocházejí ze začátku 19. století, kdy se v obci těžil vápenec a železná ruda pro huť v polské Ustroni a později pro nově založenou huť v Třinci. Vápenné pece, nazývané „Wopienky“, sloužily svému účelu do roku 1965. Pece jsou součástí Technotrasy – virtuální neznačené trasy spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje.


Zdroj: https://www.vendryne.cz/obec/zajimavosti-v-obci/vapenne-pece/

Asi 1 km od vápenných pecí se zastavte u kostela sv. Kateřiny. Jeho vznik sahá hluboko do minulosti, pravděpodobně před rok 1300. Největší vzácností kostela je zvon pocházející z 15. století. Za 2. sv. války unikl rekvizici a je nejstarším zvonem na Těšínsku. Asi 100 m od kostela se nachází restaurace Czytelnia, která je zapojena do hry Po stopách draka v Těšínském Slezsku. Můžete si zde dát razítko do mapy a osvěžit se Dračím nápojem.  

Pokud budete pokračovat po naučné stezce do centra obce, určitě vás zaujme resort Vitality. V hotelu Vitality si kromě nadstandardního ubytování můžete dopřát relaxaci a odpočinek ve wellness centru se střešním whirpoolem nebo zasportovat v přilehlém sportovním areálu (tenis, badminton, minigolf, plážový volejbal, segway & kola, bowling apod.).

Druhý okruh (22 km) naučné stezky Za krásami vendryňské přírody vede do Moravskoslezských Beskyd k Ostrému (1 044 m n. m.). Oproti prvnímu okruhu je náročnější také z hlediska výškového převýšení. Místy je naučná stezka doplněna o zastřešené odpočívky. Vede po lesních cestách i zpevněných komunikacích. V sedle Pod Ostrým (Ostrý – Salaš) budete odmění krásnými výhledy. Odtud se určitě vydejte po žluté na turistickou chatu Ostrý nebo po zelené na turistickou chatu Kozinec. A pokud „dáte“ dalších cca 9 km, prodlužte si výlet z Ostrého přes Šindelnou až na Javorový.


Zdroj: archiv Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Javorový je výraznou dominantou nad Třincem, městem spjatým nejen s hutnictvím, ale také s kulturou a sportem. Již z dálky je patrný jeho vrchol díky vysílači, který zde stojí. A taky díky paraglidistům, kteří kolem vrcholu Javorového za hezkého počasí krouží. Pokud máte chuť skočit si, můžete si vybrat z několika tandemových letů.


Zdroj: archiv Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Turisté, kteří ještě nepropadli počítání kroků, si mohou dovolit vyvést se nahoru jednosedačkovou lanovkou, 12 minut se kochat krásnou přírodou a na chatě si pak dopřát chmelové občerstvení. Ostatní pak mají na výběr několik tras, kterými se nahoru dostat. Můžete to vzít po sjezdovce, pod lanovkou nebo některou z lesních cest. A dost možná potkáte účastníky nějakého právě probíhajícího závodu, kterých se na Javorovém koná několik (Závod s lanovkou, Katusha, Memorial Mariana Kluse aj.).

Z Javorového je krásný výhled na Třinec a okolí. V Třinci je celá řada možností jak v oblasti kulturního (např. Werk arena – hokejová utkání Ocelářů Třinec, koncerty, Trisia – divadelní představení, koncerty), tak sportovního vyžití (krytý bazén, koupaliště, lesopark, minigolf, lanové centrum, inline okruh, atletický stadion, fotbalový stadion).

A i v Třinci je možnost získat razítko do dračí mapy (pokud jste si jej už nezajistili za oblast Třinecko ve vendryňské Czytelni), a to konkrétně v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. V současné době zde najdete výstavu kostýmů z pohádky Když draka bolí hlava, včetně samotného draka Čmoudíka. Také si můžete papírového draka přímo vyrobit. V rámci stálých expozic se můžete seznámit s historií Těšínského Slezska, vývoji Třineckých železáren nebo vývojem města Třince. Venkovní galerie WERK umožňuje shlédnout také rozměrné technické exponáty. Muzeum Třineckých železáren a města Třince je také součástí Technotrasy.


Zdroj: https://www.muzeumtz.cz/

Více informací o městě a možnostech trávení volného času se dozvíte v městském informačním centru města Třince, které se nachází v městské knihovně.

https://www.info-trinec.cz/

Příště naše putování Po stopách draka v Těšínském Slezsku zakončíme v Karviné. Pozveme vás na zámek, lodičky a taky do šikmého kostela sv. Petra z Alkantary.