Výprava na Čantoryji po Rytířské Stezce

Aktuality

Podnikněte pěší výlet z Nýdku na Velkou Čantoryji po naučné stezce Rytířská. Dle staré báje je v nitru hory ukryto vojsko rytířů, které je připraveno pomoci zdejšímu kraji v případě nebezpečí.

Výchozí bod naučné stezky Rytířská se nachází v Nýdku na náměstí. Sem je možné se pohodlně dopravit autobusem nebo autem. Naučná stezka ve značné míře kopíruje červenou turistickou trasu a je dlouhá 10,1 km. Je také značena speciálním značením pro naučné stezky – zeleně orámovaným bílým čtvercem se zelenou linkou napříč. Na 7 zastaveních naučné stezky se mohou návštěvníci dozvědět zajímavosti z dřívějšího života v kraji kolem Velké Čantoryje nebo o obyvatelích zdejších lesů.

Cestou je možné zastavit se u památníku Jiřího Třanovského, evangelického kněze a spisovatele původem z Těšína. Ten zde v dobách náboženské nesvobody, na počátku 17. století, pořádal tajné bohoslužby. Na poměrně vysoké skále je umístěna pamětní deska, na vrcholku je pak k vidění do skály vytesaný kříž. Výstup na vrchol skály je však nutné zvážit, obzvlášť s dětmi, neboť zde není žádné zábradlí, které by ochránilo před pádem z vysoké skály.

Od památníku J. Třanovského je potřeba se vrátit zpět na trasu naučné stezky (cca 100 m) a pokračovat na Velkou Čantoryji. U rozcestníku Pod chatou Čantoryjí (865 m n. m.) naučná stezka pokračuje po žlutě značené turistické trase. Na hřebeni se nachází turistická chata Čantoryje. Občerstvit se můžete také v nedaleké Kolibě na polské straně nebo v bufetu u rozhledny. K rozhledně to je po hřebeni cca 600 m od turistické trasy.

Kovová rozhledna byla vybudována v roce 2002. Nachází se v nadmořské výšce 995 m n. m. a je vysoká 29 m. V případě, že vystoupáte 118 schodů, můžete se kochat výhledy do okolí z výšky 1 016 m n. m. Při dobré viditelnosti je vidět Lysou horu, Malou a Velkou Fatru na Slovensku a samozřejmě okolní beskydské vrcholy na české i polské straně.

Pokud jste držitelem Těšínské Slezsko Region Card, můžete uplatnit 30% slevu na vstupné na rozhlednu. Slevovou kartu Těšínské Slezsko Region Card lze pořídit v informačních centrech. Případně je možné ji získat v rámci ubytování u smluvních partnerů. Platnost karty je 12 měsíců od data vystavení a nově je k dispozici také v elektronické podobě. Veškeré informace ke slevové kartě Těšínské Slezsko Region Card jsou k dispozici na webových stránkách www.tscard.cz.

Po naučné stezce Rytířská se můžete vydat také dále do Polska, kde stezka končí v lázeňském městě Ústroň. Pokud ale pokračujete zpět do Nýdku, vydejte se po červené. Je však potřeba si hlídat značení naučné stezky, část úseku vede po lesních cestách a pěšinách, mimo červeně značenou turistickou trasu.

V Nýdku stojí jistě za návštěvu dřevěný kostel sv. Mikuláše. V budoucnu se mohou návštěvníci těšit na muzeum a infocentrum, které se bude nacházet v replice dřevěnky naproti Nýdečanky. Expozice muzea návštěvníkům představí, jak dříve vypadalo tradiční bydlení, a v přilehlé stodole vznikne výstava historických zemědělských nástrojů a pomůcek.

Pokud vás návštěva obdobného muzea láká již dnes, v Bystřici nad Olší, u nádraží je součástí bystřického infocentra etnografické muzeum, které jistě stojí za návštěvu.

V důsledku vládních opatření v souvislosti s šířením Covid-19 doporučujeme sledovat aktuální situaci a informace na webu. Provozní dobu rozhledny a občerstvení najdete na http://cantoryje.cz/.

Další zajímavé tipy na místa, která jsou nedaleko v dokumentu z cyklu Výleťák Velká Čantoryje.