Z Dolní Lomné na rozhlednu Tetřev aneb po chodníčku podél skal

Aktuality

Vydejte se na Velký Polom, pokochejte se krásnými výhledy a dopřejte si borůvkové hody. Stačí se vydat na Kamennou chatu a rozhlednu Tetřev.

Odkud začít?

Výšlap na Velký Polom a rozhlednu Tetřev začneme v Dolní Lomné. Z centra obce, kolem areálu Matice Slezské, tam vede modře značená turistická trasa. Ta zpočátku stoupá jen mírně, ale postupně je potřeba počítat s příkřejším stoupáním. Asfaltovou silnici po cca 1 km vystřídá kamenitá lesní cesta. Odměnou za strmější výstup budou turistům výhledy do údolí Křiňovského potoka a na Slezské Beskydy. Po necelých třech kilometrech modře značená trasa odbočuje z lesní cesty doleva, strmě do svahu na úzkou lesní pěšinu. Nad ní jsou viditelné skalní výchozy. A trochu nečekaně i dvanáct metrů vysoká skalní věž.

Po modré z Dolní Lomné

Prales Mionší - tip na výlet

Na protějším hřebeni se rozkládá Národní přírodní rezervace Mionší. Tu je možné si zblízka prohlédnout pouze s průvodcem. Výchozím bodem pro prohlídku Pralesa je Informační centrum u aut. zast. Matyščina Louka v Dolní Lomné. Veškeré informace týkající se naučné stezky Mionší, včetně návštěvnického řádu a kontaktů na průvodce, zájemci najdou na stránkách obce Dolní Lomná nebo na webu https://www.tesinskeslezsko.cz/clanek/prales-mionsi/. Držitelé slevové karty Těšínské Slezsko Region Card mají 20% slevu na výše uvedené průvodcovské služby. Více informací o slevách najdou držitelé karty na webu tscard.cz. Kartu lze zakoupit v informačních centrech v Těšínském Slezsku (od Mostů u Jablunkova po Bohumín) nebo lze získat u smluvních ubytovatelů. Návštěva Mionší je na samostatný výlet, pojďme dál na Velký Polom.

Pokračujeme na Velký Polom

Výstup na Velký Polom pokračuje dále po modré. Ta turisty postupně zavede do horní části skiareálu Severka, kde se nachází stanice Horské služby (Velký Polom), a dále pak k rozcestníku Kostelky. K rozhledně Tetřev vede od rozcestníku červeně značená turistická trasa, ze které jsou dech beroucí panoramatické výhledy na slovenské příhraničí.

Kostelky

V těsném sousedství Kamenné chaty ve výšce 944 m n. m. stojí Rozhledna Tetřev. Byla vybudována v roce 2011 a v interiéru zaujme zajímavou světelnou scenérií a kovovým točitým schodištěm. Pro ty, kteří se raději drží při zemi, jsou na stěnách vystaveny fotografie s informacemi o Beskydech a pralese Mionší. Vstup na rozhlednu není zpoplatněn. V těsném sousedství se nachází Kamenná chata, kde se mohou návštěvníci občerstvit i ubytovat. V letním období se mohou návštěvníci těšit na borůvkové hody. Stačí sledovat facebookovou stránku @KamennaChata. Z Dolní Lomné ke Kamenné chatě to je 5,5 km.

Rozhledna Tetřev

A kam dál?

Od rozhledny pokračuje červeně značená trasa přes vrchol Velkého Polomu (1 067 m n. m.) ke kapli se studánkou pod Muřinkovým vrchem, odtud pak žlutě značená turistická trasa do Horní Lomné. Celkem má tato varianta 12 km.

Na Skalku

V opačném směru vede červeně značená trasa zpět, k rozcestníku Kostelky, a dále k turistickým chatám Severka a Skalka. Chata Severka je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Venkovní občerstvení funguje.

Chata Skalka nabízí vyžití pro děti, např. na dětském hřišti nebo chodníku bosých nohou. A vyhlášená kuchyně vás o hladu nenechá. Chata Skalka je jednou ze tří beskydských chat, které nabízejí zvýhodněné ubytování v rámci akce Přechod Beskyd. Další dvě chaty, které jsou do Přechodu Beskyd zapojeny, jsou turistické chaty Kamenitý a Prašivá. Návštěvníci, kteří využijí tuto nabídku, získají zvýhodněnou cenu na ubytování s polopenzí. A vše stačí objednat na jedné z chat.

Chata Skalka

Červeně značená turistická trasa pak pokračuje dále do Mostů u Jablunkova, žlutě značená trasa do Dolní Lomné k viaduktu. V případě, že turisté zvolí sestup do Dolní Lomné k viaduktu, budou mít v nohách 13 km, v případě sestupu do Mostů u Jablunkova to je dohromady necelých 11 km.

Výše popsaná trasa není vhodná pro kočárky a kola. Lze však vybrat jinou trasu - např. se na Kamennou chatu vydat z Mostů u Jablunkova - to lze s kočárkem i na kole.