Z Kozince na Kamenitý

Aktuality

Vydejte se po hřebenovce z Kozince, přes Ostrý a Babí vrch na Kamenitý. Dopřejte si aktivní odpočinek s krásnými výhledy.

Z Oldřichovic (aut. zast. u vodárny) se můžete vydat po modré nebo po asfaltové silnici. Po 2 km se ocitnete na Kozinci. Chata v nadmořské výšce 635 m n. m. pochází z roku 1933. V současné době (02/2021) je zavřená a vyhlíží nového majitele.

Z Kozince budeme dále pokračovat na Ostrý. Můžete si vybrat, zda se vydáte po modré (hřebenová trasa), která z části kopíruje hranici přírodní rezervace Čerňavina nebo se rozhodnete pro zeleně značenou trasu. Zvolíte-li druhou variantu, značka vás zavede do sedla Pod Ostrým. Pokud se však budou turisté držet lesní cesty, plynule navážou na žlutě značenou turistikou značku vedoucí na Ostrý.

Sedlo pod Ostrým

Horská chata Ostrý se nachází nedaleko vrcholu Ostrý s nadmořskou výškou 1044 m n. m. Oblíbená turistická chata si zachovává svůj horský ráz s krásným výhledem na Jablunkovsko. I zde funguje výdejové okénko nabízející turistům občerstvení na další cestu. Z Ostrého budeme dále pokračovat na Kalužný. Název tohoto místa je odvozen od místních poměrů – je to zde samá kaluž, některé úctyhodných rozměrů. V kombinaci s těžbou dřeva v rámci kůrovcové kalamity je místy cesta hůře schůdná.

Turistická chata Ostrý

Z Kalužného pak trasa pokračuje po červené na Babí vrch. Odtud je pak možné vydat se po žluté na Kamenitý nebo pokračovat dále na Slavíč. My se vydáme na Kamenitý. Chata na Kamenitém pochází z 30. let. Původně sloužila jako škola pro děti místních hospodářů. Dnes jsou původní chalupy využívány jako rekreační objekty. Chata patří k velmi oblíbeným, nejen díky své dostupnosti (nejkratší trasa vede po modré z Lomné), ale také díky krásným výhledům na prales Mionší a údolí Lomné.

Turistická chata Kamenitý

Z výchozího bodu, tj. z Oldřichovic na Kamenitý je délka trasy 11 km. Dále můžete po hřebeni pokračovat po žluté na Kozubovou. Nebo lze sejít z Kamenitého dolů do Lomné.

Hřebenovka z Kozince na Kamenitý je mezi turisty velmi oblíbená. Bohužel trasa není pro běžkaře v posledních letech strojově upravována, ale pouze projetá běžkaři. Je však potřeba, aby se turisté a běžkaři vzájemně respektovali a pěší turisté běžkařům prošlápnutou stopu neničili.

Pro tuto hřebenovku můžete také hlasovat v soutěži krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism – Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020. Ve třech kategoriích je vždy 5 vybraných lokalit z Moravskoslezského kraje. Vyberte nejmalebnější místo v zimě, neobjevený skvost a nejsvětovější místo v Moravskoslezském kraji. Těšínské Slezsko má v soutěži 4 lokality. Věříme tedy, že minimálně v jedné kategorii dosáhneme „na bednu“. Hlasujte třeba právě pro hřebenovku z Kozince na Kamenitý. Více informací o soutěži včetně odkazu na hlasování najdete na stránkách www.tesinskeslezsko.cz. Hlasování probíhá do 28. 2. 2021.