Z Kozubové na Slavíč

Aktuality

Tentokrát putování po Těšínském Slezsku začneme v Dolní Lomné. Údolí Lomné patří k těm nejdelším v Beskydech.

Z centra obce (455 m n. m.), od pekárny, vede modrá turistická značka. Po 3 km nás trasa zavede do sedla pod Malou Kykulou (755 m n. m.). Odtud se pak po zeleně značené trase turisté dostanou k turistické chatě na Kozubové. Ze sedla pod Malou Kykulou je to k chatě další 2 km.

Horský hotel Kozubová

Na Kozubovou se můžete vydat také od železničního viaduktu v Dolní Lomné nebo od Informačního centra v Dolní Lomné (aut. zast. Matyščina louka). Na všech výchozích bodech se nacházejí parkoviště. Největší kapacita parkovišť je však v centru obce.

Od Informačního centra, které je v provozu pouze během letní sezóny, vede do sedla pod Malou Kykulou naučná stezka Krajinou dávných horalů. Na několika zastaveních se turisté mohou dovědět mnoho zajímavostí o životě místních obyvatel v dřívějších dobách.

Pokud turisté loni zavítali na Kozubovou, čekalo je hodně změn a překvapení. Tou nejpatrnější změnou je téměř holý kopec. Ani zdejší lesy totiž nebyly ušetřeny kůrovcové kalamitě. Obávat se však o budoucnost lesa na Kozubové nemusíme, neboť příroda je mocná čarodějka. A současné výhledy budou časem opět překryty nově vzrostlým lesem.

Další novinkou na Kozubové je opravena střecha a fasáda chaty. Přibyla i rozlehlá terasa před chatou, kde bude radost posedět. Nejen u kávy či zlatavého moku. Nyní je možné se na chatě občerstvit ve výdejovém okně. Aktuálně se mohou turisté těšit nejen na vydatné polévky, ale také koláče nebo hamburgery z domácích, na Kozubové pečených, žemlí.

U chaty se nachází víceúčelové hřiště, které v letním období nabízí využití pro ubytované hosty, i organizované skupiny sportovců. Hosté na Kozubové nevyjdou z formy ani díky venkovnímu fitness parku. A děti si mohou vyžít na dětském hřišti. Novinkou je salaš se zvířaty – tu v současné době obývají malé kozičky.

Salaš u horského hotelu Kozubová

Nedaleko chaty stojí kamenná kaple sv. Anny s rozhlednou. Klíče od rozhledny si turisté mohou zapůjčit na chatě. Zapůjčení klíčů je spojeno s vratnou zálohou ve výši 100 Kč. Po zdolání točitých ocelových schodů se turistům nabízejí krásné výhledy do širokého okolí.

Z Kozubové vede hřebenová trasa po žluté na Kamenitý (810 m n. m.). I zde se mohou turisté kochat krásnými výhledy do údolí Lomné a na prales Mionší na protějším vrchu Velká Polana. Žlutě značená turistická trasa pokračuje na Babí vrch (918 m n. m.). Odtud je to po červené ke Kolářově chatě Slavíč už jen 2 km.

Chata na Slavíči má také několik novinek. Jednou z nich je nově vybudovaný objekt v sousedství chaty, ve kterém se nachází sál s kapacitou pro 100 lidí a 7 moderních apartmánů poskytujících ubytování v krásné přírodě. U chaty je sjezdovka, která je v současné době upravována pro sáňkování a bobování.

Kolářova chata Slavíč

V současné době je vždy od pátku do neděle otevřeno výdejové okno. Pokud se na Slavíč vydáte na běžkách, počítejte s prošlápnutou stopou, která však není strojově upravována.

Ze Slavíče pak červeně značená trasa pokračuje dále na Lačnov (825 m n. m.) a odtud se pak turisté dostanou po žluté do Horní Lomné, ke kostelu v Salajce.

Celková délka trasy z Dolní Lomné, přes Kozubovou, Kamenitý a Slavíč měří 15 km.