Za dřevěnými kostely v Těšínském Slezsku

Aktuality | Cykloturistika

Vypravte se na jarní cyklovýlet po Těšínském Slezsku.

Těšínské Slezsko se může pyšnit hned několika dřevěnými kostely. Nalezneme je jak v beskydské části Těšínského Slezska, tak na Karvinsku. Ten v Gutech, který patřil k nejstarším z dřevěných beskydských kostelů, právě vstává z popela. Cyklovýlet „za dřevěnými kostely“ nabídne nejen krásu těchto sakrálních staveb, ale také projížďku kolem Těrlické přehrady a rybníků. A v okolí Koňákova u Českého Těšína návštěvníky okouzlí úžasné panoramatické výhledy na Moravskoslezské Beskydy.

Zničující požár gutského kostela v roce 2017 je v živé paměti nejen místních, ale všech, kteří tento krásný kostelík někdy navštívili. Ačkoliv škoda způsobena požárem je nevyčíslitelná, díky rozhodnutí obnovit kostel, skvělé práci řemeslníku a znalosti starých řemesel již na původním místě stojí nová stavba, replika kostela Božího těla.

Foto: NPÚ

Kolem kostela vede cyklotrasa č. 56. Ta cyklisty zavede přes Smilovice, Střítež, Vělopolí a Horní Žukov do Koňakova, místní části Českého Těšína. Právě z Horního Žukova a Koňákova se návštěvníkům naskytne možnost pokochat se krásnými panoramatickými výhledy na Moravskoslezské Beskydy.

Cyklotrasa č. 56 pokračuje z Koňakova směrem k Těrlické přehradě. Zde se cyklisté projedou přímo po hrázi. Ta byla vybudována v letech 1955 až 1964 a je dlouhá 617 metrů. Těrlická přehrada slouží nejen jako zásobárna provozní vody pro Třinecké železárny a Elektrárnu Dětmarovice, ale plní také protipovodňovou funkci a v neposlední řadě je využívána ke koupání, rybaření, projížďkám na loďkách a vodních lyžích.

Foto: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Kousek za hrází se z cyklotrasy č. 56 odbočuje na cyklotrasu č. 6097. Ta vede k dalšímu dřevěnému kostelíku Těšínského Slezska – ke kostelu sv. Petra a Pavla v Albrechticích. Z Albrechtic trasa č. 6097 pokračuje přes Stonavu do Karviné. Do historického centra města a historické části Lázni Darkov vede trasa přes řeku Olši po mostě Sokolovských hrdinů. Pokračuje kolem Lázeňského parku a parku Boženy Němcové, dále kolem Rehabilitačního sanatoria Lázní Darkov až k státním hranicím, do Petrovic u Karviné, místní části Dolní Marklovice. Zde se nachází dřevěný kostel Nanebevstoupení Páně. V okolí Marklovic se nachází několik rybníků, které jsou součástí chráněného území Přírodní památka Marklovice.

Foto: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Délka trasy od Gutského kostela do Dolních Marklovic je necelých 40 km. Zpět se můžete vydat po cyklotrase č. 10 Olše – Olza. Přes Český Těšín, zpět do Třince má celá trasa 73 km. Ale průběh trasy si každý může uzpůsobit svým možnostem. A inspirovat se např. v naší cykloturistické mapě Olše – Olza. V tištěné podobě je k dostání v informačních centrech v turistické oblasti Těšínské Slezsko. Ta jsou však s ohledem na vládní opatření v tuto chvíli uzavřena. Po domluvě je však možné si ve vybraných IC mapu vyzvednout prostřednictvím výdejového okénka.