Za krásným výhledem na Loučku

Aktuality

Vydejte se po naučné stezce Loučka, která se nachází v obci Bystřice, a dopřejte si úchvatný výhled, který se z vrcholu Loučky nabízí.

Loučka (835 m n. m.) je jediným vrcholem v obci Bystřice. Z centra obce návštěvníky na Loučku zavede žlutě značená turistická trasa (5,6 km). Od autobusové zastávky Bystřice – Paseky, konečná (Paseky – Koliba) pak vede k vrcholu Naučná stezka Loučka. Vznikla v roce 2012 a na 2 kilometrech ji tvoří celkem 5 zastavení. Každé z nich je doplněno dřevěnou lavičkou. V krátkém úseku vede trasa naučné stezky mimo žlutě značenou turistickou trasu. Naučná stezka je vhodná také pro rodiny s dětmi a je dobře sjízdná i s kočárkem. Je však potřeba počítat s mírným, místy příkřejším stoupáním.

První dvě zastavení návštěvníkům představují zajímavosti o Těšínských Beskydech a o lidech, kteří zde žili. Třetí a čtvrté zastavení naučné stezky návštěvníky informuje, jaká fauna a flóra žije a roste ve zdejších lesích a na místních loukách. U čtvrtého zastavení byla 29. 6. 2018 vysazena památná lípa, a to u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a 300. výročí založení osady Paseky. Poslední zastavení naučné stezky se nachází již na samotném vrcholu Loučky. Najdete zde panoramatickou fotografii s označením okolních vrcholů.

Čtvrté zastavení s památnou lípou. Foto: MUZ-IC Bystřice

Výhled z Loučky je skutečně impozantní. Dohlédnete nejen na okolní vrcholy, ale nabízí se zde také krásný pohled do údolí, na obec Bystřici, město Třinec a dál na oblast Ostravské pánve. Za krásného počasí řada návštěvníků neodolá, sedne si do trávy a kochá se. Tak si tento zážitek určitě nenechte ujít.

Výhled z vrcholu Loučky

Foto: MUZ-IC Bystřice

Naučnou stezku si můžete prohlédnout také virtuálně na webové stránce https://naucna-stezka-loucka.panopro.cz/. Virtuální návštěva se té osobní ale samozřejmě nevyrovná.

Z vrcholu Loučky pokračuje žlutě značená turistická trasa na Filipku. Tato hřebenová trasa tvoří hranici obcí Hrádek a Nýdek. Cestou na vrchol Filipky (771 m n. m.) se můžou návštěvníci občerstvit u výdejového okna turistické chaty „na Filipce“. Na samotném vrcholu Filipky se nachází turistický přístřešek vybavený stolem a lavičkami. Ve štítu přístřešku jsou vyobrazeny znaky obcí Hrádek, Nýdek a Návsí. Vrchol Filipky je totiž místem, kde se setkávají hranice těchto tří obcí. Důkazem toho je i hraniční kámen, který se zde nachází.

Přístřešek na vrcholu Filipky

Foto: JACKI Jablunkov

Z Filipky mohou návštěvníci pokračovat po žluté do Návsí, po zelené do Hrádku nebo na opačnou stranu po zelené do Nýdku (aut. zast. Hluchová – Kolibiska). Pokud se návštěvníci vydají po červené, trasa pokračuje na Čupel (757 m n. m.) a dál na Bahenec. A právě Bahenec je dalším místem s nádherným výhledem na území Těšínského Slezska.

Rozcestník na Bahenci

Foto: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci, z. s.

Horský hotel na Bahenci nabízí své služby, včetně občerstvení, pouze ubytovaným hostům. Z Bahence pokračuje červeně značená turistická trasa do Bukovce, po modré se turisté dostanou přes Písečnou do Jablunkova. Anebo je možné využít asfaltovou silnici vedoucí z Bahence do Písku.

Z Loučky na Bahenec je to přibližně 8 km, z Bahence po červené do Bukovce pak dalších cca 5 km.