Další zajímavé informace

Logo není k dispozici.

František Vláčil

Český režisér ale také malíř, grafik a filmový scenárista se narodil 19. února 1924 v Českém Těšíně.
Jeho filmy Markéta Lazarová a Údolí včel jsou dnes filmovými odborníky považovány za vrcholná díla české kinematografie. Z dalších známých filmů natočil Dým bramborové natě nebo Stíny dlouhého léta, jehož děj se odehrává v Beskydech.
Na MFF Karlovy Vary byl oceněn za přínos světové kinematografii. V roce 1994 obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu. Zemřel v roce 1999 v Praze.
 

Logo není k dispozici.

Jiří Drahoš

Z Jablunkova, nejvýchodnějšího města ČR, pochází Prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., který je od roku 2008 je předsedou Akademie věd ČR.
Tento fyzikální chemik publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány a je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.
 

Logo není k dispozici.

Jaromír Nohavica

Významný český folkový písničkář, textař se sice narodil dne 7. června 1953 v Ostravě, velkou část svého života však prožil v Českém Těšíně. Proto není divu, že jeho tvorba často na Těšínské Slezsko odkazuje. Například slavný „milionář“ Franta Šiška má v Dolní Lomné dokonce dřevěnou sochu.

Logo není k dispozici.

Milan Cieslar

Tento významný český filmový a televizní režisér se narodil dne 26. dubna 1960 v Českém Těšíně. Natočil mnoho filmů, z těch posledních je pohádka Dešťová víla či film Láska je láska.

Logo není k dispozici.

Tomáš Klus

Český zpěvák, autor písní ale taktéž bývalý vrcholový sportovec se narodil dne 15. května 1986 právě v Třinci. Tomáš Klus dosáhl významných úspěchů nejen u hudební kritiky, ale i diváků, kdy jeho alba patří v České republice k nejvíce prodávaným a samotný zpěvák dokonce získal Zlatého slavíka.

Logo není k dispozici.

Kryštof

Tato známá hudební skupina byla založena 1993 v Havířově. Přestože ji oceňují kritici, je mezi lidmi velmi populární.

Logo není k dispozici.

Ewa Farna

Známá zpěvačka polské národnosti se narodila dne 12. srpna 1993 v Třinci. Působí v oblasti populární a rockové hudby, zpívá česky a polsky. Žije ve Vendryni. Za svou dosavadní kariéru získala řadu českých a polských ocenění.

Logo není k dispozici.

Charlie Straight

Tato indie rocková / britpopová kapela byla založena v roce 2006 v Třinci. Kapela sklízí velké úspěchy u kritiky i diváků. Za svoji debutovou desku She's a Good Swimmer získala ocenění nejlepší album roku v hudebních cenách Anděl 2009.

Logo není k dispozici.

Jaromír Hanzlík

Tento významný český herec se narodil 16.2.1948 v Českém Těšíně. Známe ho z filmů Kočár do Vídně, Romance pro křídlovku, Čest a sláva, Slasti otce vlasti, Postřižiny či Léto s kovbojem.

Logo není k dispozici.

Bronislav Poloczek

Známý a oblíbený herec Bronislav Poloczek se narodil v roce 1939 v Horní Suché na Karvinsku. Jeho snad neznámější role je z filmu Černí Baroni, kde si svým akcentem dělal legraci právě z oblasti Těšínského Slezska.

Logo není k dispozici.

Jaromír Dulava

Herec Jaromír Dulava, kterého jsme mohli obdivovat například ve filmech Saturnin, Grandhotel či Obsluhoval jsem anglického krále prožil své dětství v obci Hnojník.

Logo není k dispozici.

Markéta Konvičková

Tato česká zpěvačka, která na sebe upozornila jako finalistka soutěže Česko Slovenská SuperStar, se narodila 17. května 1994 v Třinci.

Logo není k dispozici.

Dana Zátopková

Bývalá česká atletka - oštěpařka, olympijská vítězka byla manželkou jednoho z nejslavnějších českých sportovců Emila Zátopka. Narodila se dne 19. září 1922 v Karviné.

Logo není k dispozici.

Simona Krainová

Česká topmodelka, moderátorka i herečka se narodila 19. února 1973 v Havířově.